İtalya’da kahve kelimesinin doğrudan karşılığı olan espresso, aslında konsantre halde bir kahve özüdür. Bu kahve özüne yapılan eklemelerle birbirinden çok ufak detaylar ile ayrılan, kırktan fazla “espresso bazlı kahve” elde ediliyor.

2000’li yıllarla birlikte yurtdışı merkezli kahve zincirlerinin ülkemize olan ilgisiyle birlikte kahve tüketimi artmıştır.

Tüketilen kahvenin büyük çoğunluğunu İtalyan tarzı bir kahve hazırlama yöntemi olan, “espresso makineleri” ile hazırlanan kahveler oluşturmuştur.

la_nuova_era_andromeda_yari_otomatik_espresso_makinesi

Espresso ve espresso bazlı kahveler için kullanılan makinelerin temel özelliği 90 santigrat derecenin üzerinde sıcak suyu 9 bar basınçla verebiliyor olmasıdır. Kafeler, oteller gibi hizmet sektöründe “yarı otomatik espresso makinleri” ve “full otomatik espresso makineleri” gibi maliyeti oldukça yüksek ve boyutu büyük espresso araçları kullanılsa da son dönemde ev tipi, son kullanıcılar için aynı derece suyu, aynı basınç değeriyle verebilen küçük, maliyeti düşük “espresso ekipmanları” sektöre sunulmuştur.

Espresso kahve hazırlama metodu diğer kahve hazırlama/demleme metotlarına göre oldukça farklı olduğu için kahve üreticileri de espresso yapımı için özel kahve harmanları ve özel kavurma dereceleri ile ürünlerini sunmaktadır. Espresso yapımında ideal kahve seçimi yapılarak; en uygun tat, krema, koku, damakta kalıcılık, asidite vb. özellikler sağlanmaya çalışılır.

Espresso bazlı kahve türevlerinde genellikle ekstra su, süt ve süt köpüğünden yararlanılır. Bazı espresso bazlı kahvelerde ise çeşitli aromalar, krema, çikolata ve soslar kullanılmaktadır.

Kahve severler tarafından sıkça tercih edilen espresso ve espresso bazlı içecekler

Espresso; ince öğütülmüş 7-8 gram kahvenin içerisinden 90-95 derece ısıya ulaşmış suyun 9 bar basınç ile 25-30 saniyelik sürede geçirilmesi sonucu elde edilen 30 mililitrelik kahve özü. Genelde kullanım kolaylığı ve alınan verim açısından 14-18 gram kahvenin içerisinden aynı özelliklerde su geçirilerek 60 mililitrelik öz alınıp iki fincana paylaştırma tercih edilmektedir.

Kahvenin özü alınırken fincan başına 30 mililitrede değil de 22 mililitrede öz alma işlemi durdurulursa elde edilen kahvenin ismi Ristretto olacaktır. Ristretto, espressoya göre daha yoğun ve serttir. Eğer öz alma işlemi 30 mililitreye ulaşınca durdurulmaz ve bir miktar daha devam ettirilirse elde edilen ürüne Lungo denilmektedir. Öz alma işlemi 30 mililitrede bitirildikten sonra kahve içerisinden geçirilmeden ayrı bir sıcak su ile espresso seyreltilmek istenirse ortaya Americano çıkmaktadır.

espresso_macchiato

Espressonun üzerine az miktarda süt köpüğü eklenince Espresso Macchiato, 100-150 mililitre süt ve süt köpüğü eklenince Cappuccino elde edilir. 200-250 mililitre kadar süt eklenince ise Latte olur kahvemiz.

Latte üzerine süt köpüğünün eklenmesi ise Latte Macchiato ismini almasına sebep olur ve genelde bu ürün karışımıza üç katman haline çıkmaktadır. (Süt, espresso ve süt köpüğü heterojen biçimde cam bardakta servis edilmektedir)

Espresso üzerine krema eklenmesi ile Espresso Con Panna, espressonun üzerine çikolata tozu (sosu ve ya şurubu) ile birlikte süt eklenmesiyle Mocha, bu çikolata tozunun (sosu ve ya şurubu) beyaz olmasıyla da White Chocolate Mocha elde edilmektedir.

Hazırlayane-gurme.com /KalemKahveKlavye