Tarihi Yarımada; sanırım İstanbul’da aynı anda hem midenize, hem gözünüze hem de ruhunuza hitap eden nadir yerlerden biri. En azından benim için Eminönü-Sirkeci ve civarının çok ayrı bir yeri var. Bu hattın üç özel mekânına götüreceğim sizi. Hazır mısınız?

Sirkeci’ye gittiğimde genelde uğradığım 7-8 tane özel mekânım var. Bazen dayanamayıp aynı anda birkaçına birden gittiğim bile oluyor. Hatta bunlardan biri de geçen cumartesi gerçekleşti. Arkadaşımla çıktığımız yolculukta, 90 dakika içinde üç mekânı birden gezme fırsatımız oldu. İlkinden başlayayım anlatmaya:

İstanbul’da kokoreçin zirvesi: Kralkral-kokorec

Kral Kokoreç, isteyene (İzmir usulü veya domatesli) yarım ekmek, isteyene tabakta iri kıyım, isteyene de güveçte muhteşem kokoreçler sunmayı kendine görev edinmiş başarılı bir işletme. Kokoreçlerini uzun yıllardan beri Sirkeci’deki Büyük Postane’nin yanı başındaki ufacık bir dükkânda servis ediyor ve odun kömüründe yapmaktan asla vazgeçmiyor. Sanırım lezzetinin en büyük etkenlerinden biri de bu. Şişten alındığı gibi masanıza geliyor kokoreçler. Dükkân o kadar küçük ki neredeyse sadece kokoreç tezgâhı sığıyor bu alana. Masalar ve tabureler ise işletmenin çevresine yayılmış. Canı çekenler için midyeci de hazır ama midyelerin çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Fiyatları da üzmüyor. Son seferimizde 12 midye, 1 güveç, 1 yarım ve 2 ayran için 45 TL ödediğimizi hatırlatayım…

sehzadeErzurum’dakilerden bile daha iyi; Şehzade Cağ Kebap

Şehzade Erzurum Cağ Kebap, meşhur Hocapaşa Sokak’taki lokantalar arasında en sevdiklerimden biri. Burası için, “Erzurum da bile bu kadar iyisini yemedim,” cümlesini çokça duymuşumdur. Henüz Erzurum’a gidip deneyemediğim için doğrudan bir karşılaştırma yapamıyorum ama şu ana kadar yediklerim arasında kesinlikle açık ara en iyisi.
Kebap, sadece kuzu etinden yapılıyor. Kuzunun kokusunu ve tadını ağır bulanlar olduğunu biliyorum. Burada en ufak bir rahatsızlık duymayacağınızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
Bu salaş, sevimli ve garsonların vızır vızır çalıştığı mekânda şişin tanesi 8 TL.

angus-2Mercan Yokuşu’nun Lezzetlisi: Virginia Angus
Virginia Angus, Mercan Yokuşu’nun hemen başında yer alıyor. Toplam 10 masalı, küçücük bir yer. Bu yüzden bazen sıra beklemek zorunda kalabiliyorsunuz ama buna değeceğini söyleyebilirim. Fiyat-performans oranı çok iyi. Virginia’nın ızgara etlerinden çok memnun kalmasam da hamburgerlerini başarılı buluyorum. Benim favorim, adlarını verdikleri ve 120, 200 ve 240 g. seçenekleriyle sundukları burgerleri. Dana fümesi, çift peyniri ve karamelize soğanıyla bence açık ara en iyi ürünleri. Buranın bir diğer güzel yanıysa birden fazla ürün denemek isteyenler için mönüde iki güzel seçenek sunmaları:
“Şefe Teslim”i seçtiyseniz, bütün ızgaralardan ve şarküteri çeşitlerinden oluşan büyük bir mönü sizi bekliyor demek. Bu mönünün ederi 59 TL.
“Fantastic Four”u seçtiyseniz, dört farklı 55 g.lık burger tadacağınız anlamına geliyor. Bunun da fiyatı 32.75 TL.
Son olarak “Mercan’a kim gidecek?” diyorsanız, Nişantaşı şubelerini deneyebilirsiniz.

angus-1

Adresler: 

Kral Kokoreç: Hobyar, Büyük Postane Cad. No: 50 Sirkeci

Tel: 0 212 513 64 93

Şehzade Erzurum Cağ Kebap: Ankara Cad. Hocapaşa Sk. No: 4 Sirkeci

Tel: 0 212 520 33 61

Virginia Angus: Uzunçarşı Cad. No: 136 Mercan/Eminönü

Tel: 0 212 528 38 08