Güne zinde başlamanın aracı, okurken ya da yazarken yanımızdan ayırmadığımız, derin sohbetlere eşlik eden, 40 yıl hatırı olduğu kabul edilen… kahve. Son yıllarda daha fazla hayatımızda, farklı ülkelerin kahveleri, farklı çekim ve pişirme teknikleri, yeni açılan mekânlarla kahve kültürü her geçen gün daha fazla insanın dikkatini çekiyor.

Kahve tiryakileri ya da tiryaki olmak üzere olanlar için kahve tarihi ve kültürüyle ilgili dilimizde yayımlanmış kitapları derledik:

Kahve Tutkusu

Mart ayında NTV Yayınları etiketiyle yayımlanan Kahve Tutkusu dünyadan tarifleri, demleme tekniklerini, kahve-tutkusugerekli ekipmanları ve kahve çeşitlerini içeriyor.

Kahve Tutkusu, kahve üretilen ülkeleri tanıtıyor, ideal kahvenin nasıl yapılacağına dair teknik, tat ve stillere göz atmanızı sağlıyor. Kahve Tutkusu‘nda adım adım verilen talimatlar doğrultusunda caffè latte, capuccino ve daha birçok çeşidin tıpkı bir barista profesyonelliğinde nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Her damak tadına uyan 130’dan fazla klasik kahve tarifinin yer aldığı kitapta detaylı tat göstergeleri, tadım notları ve önerilen en iyi kavrulmuş kahve çekirdeklerini bulabilirsiniz.

Sohbetin Bahanesi Kahve

Gastronomi yazarı Deniz Gürsoy, Sohbetin Bahanesi Kahve kitabını şöyle özetliyor:sohbetinbahanesi

“Gönül ne kahve ister ne kahvehane
Gönül ahbap ister kahve bahane”
Yarım yüzyılı aşan süredir bu dünyada konuğum. Duyduğum bunca tekerleme arasında en çok yukarıdaki beyti severim. Dostluk, arkadaşlık, yarenlik, sohbet, muhabbet gibi keyifli birlikteliklerin içilen kahve etrafında oluştuğunu ne güzel anlatır bu beyit. Kahve bir anda toplumsallığın, sosyal uyumun, doğaya uymanın keyfi oluverir.
Ya da tek başına işin içinden çıkamadığımız durumlarda ve zor karar anlarında şaşmaz bir yol gösterici oluverir kahve. Bu defa kahve, tutku ve isyandır yalnızlığımızda.

Türk Kahvesi

Sabri M. Koz ve Kemalettin Kuzucu’nun hazırladığı kahve kitabı, turk-kahvesi-7026
kahvenin ülkemizdeki 500 yıllık macerasını anlatıyor.

500 yıldır Türklerin hayatında önemli bir yer tutan kahvenin kökleri, bir Afrika ülkesi olan Habeşistan’a (Etiyopya), dalları bir Arap yarımadası ülkesi olan Yemen’e kadar uzansa da artık ne Yemen’den dağılıyor bütün dünyaya ne de Habeşistan’dan… Ama bu yaygınlıkta Türklerin payı büyük ve “Türk Kahvesi” de ne olduğu bilinerek tüketilen bir “imparatorluk içeceği” aynı zamanda…