Kahve yapımının her tekniği önemli derecede çaba ve dikkat gerektirir, bir o kadar da ustalık ister iyi bir kahve yapımı. Kahve yapma ve deneme yöntemleri de bu nedenle önemli olduğu kadar, özen gösterilmesi gereken bir konu.

Tercih ettiğimiz yöntem her ne olursa olsun, kahve yapımında dikkat edilmesi gereken bazı değişmez kurallar vardır. Bunlar; ekipmanımızın tam ve kullanıma hazır olması, kullandığımız suyun kalitesi, kahvemizin taze kavrulması ve taze öğütülmesi.

Tercihimize göre değişebilecek kurallar ise; kahvenin harmanı ve sütlü ürünler yapacaksak kullanacağımız sütün değerleri ve ısıtılma derecesi.

İyi bir kahve yapımı için genellikle, farklı yörelerde yetişmiş kahve çekirdekleri, belirli oranlarla harmanlanarak her açıdan kaliteli bir kahve oluşturmak tercih edilir (tat, koku, renk, damakta kalıcılık, sütlü ürünlerle uyumu vs.). Fakat yöresel kahve çekirdeklerinin kendine özgü niteliklerini tatmak isteyenler, bu özelliklerden bazılarına gerek duymayanlar veya bazılarının çok daha keskin olmasını isteyenler tercihlerini yöresel kahveden yana kullanabilirler.

Kahveyi sütle birlikte tüketmek isteyenlere, üstün kalitede tat elde etmek için tam yağlı süt kullanması önerilir. Ayrıca 80 santigrat üzerinde proteinlerini kaybedeceği için kullanılacak sütün 65-80 santigrat derece arasında ısıtılması önerilir.

Sık Kullanılan Kahve Yapma/Demleme Yöntemleri

Espresso Makinesi ile

En pahalı yöntemlerden biri olmasına rağmen özellikle horeca sektöründe en sık tercih edilen kahve hazırlama yöntemidir. Espresso; 9 bar basınç ile kahvenin 30ml.lik özünü alma işlemidir. Bu yöntemle elde edilen espresso kahve, doğrudan içilebileceği gibi su veya süt kullanılarak espresso bazlı içecekler elde edilebilir (Americano, Latte vs.).

Filtre Kahve Makinesi ile

Suyun damla damla akarak, bir filtre içindeki kahvenin içinden süzülerek geçip aşağıdaki bir başka hazneye ulaşmasıyla elde edilen kahve demleme yöntemidir. Maliyet-sonuç açısından bakıldığında en uygun kahve demleme yöntemlerinden biridir. Horeca sektöründe, orta ve büyük ölçekli şirketlerde ve evlerde sıklıkla tercih edilir.

french-press

French Press ile

Genellikle 300 ila 1000 ml. kapasiteli french presslerde hazırlanır. Önce 2 yemek kaşığı kadar kahve konulur ve üzerine sıcak su çekilir, 3 dakika demlenmesi beklendikten sonra alt kısmında süzgeç bulunan bir piston yardımıyla demlenmiş kahvenin üst kısımda, kahve posasının da alt kısımda kalarak ayrılması sağlanır.

sifon

Sifon Yöntemi ile

Isıtıcı bir haznenin üzerinde, arasında filtre bulunan iki adet hazne yer alır. Filtrenin üstündeki hazneye kahve, altındaki hazneye ise su konulur. Isıtıcı hazne aktif hale getirildiğinde, ısınan su yükselir ve bir metal zincir yardımıyla filtrenin üstündeki bölüme ulaşır ve kahveyi demler. Kahve 3 dakika kadar demlendikten sonra ısıtıcı hazne pasif hale getirilir ve demlenen su (demlenen kahve) soğuma başladığı için alt hazneye, filtreden de geçerek kahve posasını yukarıdaki haznede bırakıp aşağı geçer.

 Drip Yöntemi ile

Filtre kahve makinesi ile demleme yöntemine çok benzemektedir. Homojen bir demleme sunarak, kahvenin özelliklerini daha net ortaya koyması açısından tercih edilir. Genelde alt kısımda bir cam hazne, üst kısımda da fincan şeklinde bir hazne yer alır, buraya “filtre kâğıdı” yerleştirilir. Filtre kâğıdına bir miktar kahve konulur ve sıcak su dairesel hareketler ile kahvenin üstüne dökülmeye başlanır. Demlenerek kahvenin içinden geçen su, alt hazneye ulaşır. Suyun bir miktarı kahveye ilave edildikten sonra 45 saniye kadar beklenir, bu esnada kahvedeki gazlar ve yağlar açığa çıkar ve kahve kabarır. 45 saniye sonunda su ilave etme işlemine devam edilerek tamamlanır.

aeropress2

AeroPress ile

Bu yöntem french press ve drip yöntemlerinin bir karşımı gibidir. Kahvenin aromasını öne çıkarmak ve daha yoğun bir demleme elde etmek için tercih edilir. Silindir şeklinde iki hazne bulunur. Bu haznelerden biri, içine su veya kahve konulmaz, french pressteki gibi piston görevi görür. Üstteki silindir hazneye bir miktar kahve konulduktan sonra drip yöntemindekine benzer bir şekilde su eklenir. Kahve ve su eklendikten sonra bu haznenin üstüne bir filtre yerleştirilir. Bu işlemlerden sonra demlenen kahvemizi alacağımız kap hazır tutulur ve AeroPress yerleştirilen filtre aşağıda kalacak şekilde ters çevrilerek, kahvemizi alacağımız kabın üstüne getirilir. Böylece ağzında filtre bulunan su ve kahvemizi koyduğumuz hazne aşağıda, piston görevi gören hazne ise yukarıda kalır. Piston yavaşça bastırılır ve demlenmiş su (demlenmiş kahve) filtreden geçerek kahveyi almak istediğimiz kaba ulaşır.

Hazırlayan: e-gurme.com /KalemKahveKlavye