Alfa Yayınları’nın sinema kitapları dikkat çekici bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Kült haline gelmiş birçok filmi odak alıp yönetmeninin hayatına, filmin yapım sürecine dair bilinmeyen anektodlara, röportajlara, oyuncular üzerine bilgilere, bağlantılara yer veren kitaplar sevdiğimiz pekçok filmin arka planını, kamera arkasını bize gösteriyor. Geçtiğimiz hafta ise Kieslowski’nin Üç Renk Üçlemesi‘ni odak alan kitap yayımlandı.

blueredwhite

Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin (1941-1996) Üç Renk Üçlemesi genellikle Avrupa sinemasının en büyük başarılarından birisi olarak kabul edilir. Fransız Devrimi’nin ideallerinin -özgürlük, eşitlik ve kardeşlik- modern hayatta nasıl bir karşılığı olduğunun peşine düşen üçleme; zarif görselliği, anlatıdaki çokkatmanlılığı ve virtüözlük düzeyindeki performanslarıyla olağanüstü bir bireşime varır.

Geoff Andrew hayli şahsi bir kıymet bilirlikle Kieslowski’nin karakterlerinin içsel hayatlarını nasıl ustalıkla açtığını ve bu hayatların nasıl görmediğimiz güçlerce yönetildiğini gözler önüne seriyor. Andrew için üçleme, zorluklar karşısında şefkatin dirençliğine dair tüyler ürpertici bir ilahidir ve Mavi (1993), Beyaz (1994) ile Kırmızı (1994) Kieslowski’nin sanatının toplamıdır.

Geoff Andrew, yönetmenle Londra’da bizzat yaptığı iki görüşmeden çıkan malzemeye başvuruyor. Diğer bütün alıntılar, Danusia Stok’un “Kieslowski Kieslowski’yi Anlatıyor” kitabından yapılmış. Yönetmene dair en önemli söyleşi kitaplarından biri olduğunu belirtelim. Kieslowski’nin Stok’a söylediği şey yönetmeni anlamamız açısından oldukça değerli: “En sevdiğim seyirciler, filmin onlar hakkında olduğunu ya da onlara bir şeyler ifade ettiğini, onlar için bir şeyleri değiştirdiğini söyleyenler.” İnsanlara dokunmanın, onlarla ilişkiye geçmenin bir aracıdır sinema Kieslowski için.

Bir “auteur” olan Kieslowski sinemanın müşterek bir sanat olduğunun, ekonomik, politik, tarihsel ve kültürel faktörlerin etkisinin bilincindeydi ve Hollywood’da sıradan, kiralık bir yönetmen olmadan ilerlemeyi başarmıştı.

Polonya Televizyonu için On Emir‘den esinlenerek çektiği Dekalog serisi, Aşk Üzerine Kısa Bir Film (1989), Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988) ve Véronique’in İkili Yaşamı adlı filmleri unutulmazlar arasına girmiştir ve yönetmenin özgün tarzını yansıtmaktadır.

ucrenk-foto

Kitapta Kieslowski’yle yapılan son söyleşi de yer almaktadır. Alfa Yayınları’nın sinema serisinin içinde yer alan benzer yapıdaki kitaplar şöyle: Yıldız Savaşları, Saklı, Yurttaş Kane, Metropolis, Ruhların Kaçışı, Vertigo, Esaretin Bedeli.

Künye

Üç Renk Üçlemesi
Geoff Andrew
Çeviri: Merve Erol
Alfa Yayınları, 154 s.