Beşiktaş; kahvaltıcıları, dönercileri, barları, balık pazarı, meyhaneleri ve tarihi fırınlarıyla yemek yemeyi sevenler için güzel alternatifler sunuyor. Özellikle Akaretler’de yapılan düzenlemelerden sonra bu mekânların sayısı gittikçe çeşitlenmeye ve artmaya başladı. İnşallah böyle de devam eder. Beşiktaş güncemin ilk bölümü bu yazıda. Devamı haftaya…

karadenizkaradeniz_midelobisindenarakDiyetisyenimden bütün günü kapsayan koca bir izin koparmışken bu hakkımı Beşiktaş ve onun yeni-eski mekânlarından bir karma yaparak geçirmek istedim. Bu doğrultuda da kendime toplam beş yer seçtim. Aşağıda yazdığım mekânların daha iyileri Beşiktaş civarında mevcut ama bu kez araya biraz yeni mekânlar da serpiştirmek istedim. Gelelim neler yiyip yaşadığıma…

Karadeniz: Benim içim İstanbul’un ilk 3’ünde

İlk mekânım, çok eskilerden kalma bir dönerci olan Karadeniz. Öğle saatlerinden sonra önünde mütemadiyen kuyruk göreceğiniz bir yer. Bu yüzden size tavsiyem, öğleden önce önünde soluğu almanız. Ve cidden kaliteli bir döner sizi bekliyor olacak; hatta benim için İstanbul’da yenebilecek en iyi üç döner arasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Diğer ikisini de belki bir gün yazmak kısmet olur.

Burada sevmediğim tek şey lavaşları. O yüzden, porsiyon sipariş etmenizi öneririm. Hatta size ufak bir sır vereyim: Yanında gelen ekmeği veya pideyi dönere bastırmalarını isteyin. O zaman çok daha keyif alacağınızı garanti edebilirim.
Karadeniz Pide ve Döner Salonu’nun fiyatları, piyasaya göre biraz yüksek olabilir ama bu kalitede bir döner için değeceğini düşünüyorum. Şu an için 100 g dönere 20 TL ödemeniz gerekiyor.

Adres: Sinanpaşa Mah. Mumcu Bakkal Sk. No: 6 Beşiktaş
Tel: 0 212 261 76 93

carnebella-4 Carnebella: Asırlık sosislinin hikâyesi

Arkadaşlarımla buluştuktan sonra soluğu Yıldız’da bulunan Carnebella’da aldık. Sattıkları ürünlerin büyük çoğunluğunu kendileri yapıyor. Hatta sosislerinin İsviçre’ye ve neredeyse 100 yıllık bir tarife dayanan hikâyesi var. Mekânın ortaklarından birinin dedesine ait olan bu tarifi, kendi ürettikleri soslar ve ekmeklerle çok güzel değerlendirdiklerini söyleyebilirim. Kilo ile almak isterseniz de yardımcı oluyorlar.
Denemek için sausage burger (150 g/15.90 TL) ve hot&sweet burger (160 g/19.90 TL) aldık. İkisini de şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle hot&sweet’teki karamelize ananas, jalapeno acılı sosla çok güzel kaynaşmış.
carnebella-10

Adres: Abbasağa Mah. Ihlamur Yıldız Cad. Üzengi Sk. No: 1/A Beşiktaş
Tel: 444 5 079
www.carnebella.com

Mendel’s: Çikolata aşkına

Mendel’s, Beşiktaş Akaretler’de bulunan ufak, butik bir çikolatacı. Masaların bu kadar yakın yerleştirilmesi sizi biraz rahatsız edebilir ama çikolatalarıyla bunu telafi ettiklerini söyleyebilirim.

Daha kapıdan girerken iştahınızı açmayı başarıyorlar. Tamamen çikolata ve çeşit çeşit tatlılar üzerine kurulmuş bir mekân. Eğer amacınız çikolata ve tatlıya doymak, yanında da güzel bir kahve içmekse buraya gelmenizi kesinlikle öneriyorum.
mendels-2Tek sıkıntıları, -en azından bana göre- çok fazla çikolata kullanıyor olmaları. Yediğim tatlının erimiş çikolatası o kadar fazlaydı ki koca bir bardak limonatayı tek seferde içmeme yol açtı. Ama bu, tatlıların lezzetsiz olduğu anlamına gelmesin. Sadece benim gibi tabaktaki bütün çikolatayı sıyırmayın, yeterli…

Adres: Sinanpaşa Mah. Şair Nedim Cad. No: 18 Beşiktaş
Tel: 0 212 258 42 22
www.mendels.com.tr

Şimdilik bu kadar… Devamı için takipte kalın…