10 Temmuz 1871 tarihinde doğan Fransız romancı, deneme yazarı ve eleştirmen Marcel Proust, 18 Kasım 1922’de yaşama veda etti. En çok bilinen eseri 7 ciltlik Kayıp Zamanın İzinde‘dir. Orijinal adı À la recherche du temps perdu olan eser 20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilir.

İnsan ancak hatırladığı şeye sadık kalabilir ve ancak bildiği şeyi hatırlar.

Albertine Kayıp (Kayıp Zamanın İzinde, Altıncı Kitap)

Düşünmek çoğunlukla üzücüdür.

Sodom ve Gomorra

Eskiden bildiğimiz yerler, kendilerini kolaylık olsun diye yerleştirdiğimiz mekânlar âlemine ait değillerdir sadece. O zamanlar ki hayatımızı oluşturan, birbirine bitişik izlenimlerin ince bir dilimidirler; belirli bir görütünün hatırası, belirli bir anın özleminden ibarettir; ve evler, yollar, caddeler de, heyhat, seneler gibi ucup giderler.

Swann’ların Tarafı

Erdemlerimiz, özgür, değişken, kullanımı daimi şekilde bize ait şeyler değillerdir; zihnimizde erdemlerimiz, karşılaştığımızda kendilerini harekete geçirmeyi görev bildiğimiz olaylara öyle sımsıkı bağlanmıştır ki, karşımıza farklı nitelikte bir olay çıktığında, gafil avlanır ve bu erdemlerimizi kullanabileceğimizi aklımıza bile getirmeyiz.

Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde (Kayıp Zamanın İzinde, İkinci Kitap)

Gerçek kitaplar, aydınlığın ve sohbetin değil, karanlığın ve sessizliğin ürünü olmalıdır.

Yakalanan Zaman (Kayıp Zamanın İzinde, Yedinci Kitap)

İnsan ancak ulaşılmaz bir şeyleri içinde barındırmasından ötürü peşinden koştuğu, sahip olmadığı bir varlığı sevebilir.

Mahpus

Kitaplarda sahte sevimlilik yoktur. Geceyi bu dostlarla geçiriyorsak, bu gerçekten istediğimiz içindir.

Okuma Üzerine

Mutluluk,kişinin yapmak istediği şeyi yapmasında,ruhunun en derin eğilimini takip etmesinde bulunur. Yaşamak budur işte!

Hazlar ve Günler