Ne kadar da çok ortak yönümüz var. Yok. Bu dev bir yalan ya da daha insaflı olalım, kazulet bir yanılsama. Tek bir konuda paydaşız: Ölüm. Hakkında konuşmayı sevmediğimiz, bir gün mutlaka tanışacağımız ve tanış olup olmadığımızı hatırlama fırsatını yakalayamayacağımız sonun adı. Hudut onda bitiyor, hatta belki onda başlıyor.

Ne kadar da tuhaf ve hayret verici karşılıyoruz onu. Oysa çepeçevre sarıp sarmalamış bizi, hayatları, tüm canlıları ve cansızları. Evet, “ilelebet bitmek var” diye bir gerçek var. Tek. Biricik. Evet, soğuk ama en azından bir konuda yalan yok: Öleceğiz. Nasıl, nerede, hangi olaylar örgüsünü aşarak yaşarsak yaşayalım, kendi filmlerimizin sonunu biz yazamıyoruz.

Kaan H. Ökten. Takip edilesi twitter hesabının adresi: @Kaan_H_Okten

Kitabın yazarı ve felsefeci Kaan H. Ökten. Takip edilesi Twitter hesabının adresi: @Kaan_H_Okten

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Kaan H. Ökten tarafından hazırlanmış olan ÖLÜM KİTABI- Ölüm Düşüncesinin Temel Metinleri, yazarın “Bitti ama tamamlanmadı…” şeklinde biten önsözü ile açılışı yapan bir çalışma.

İçiniz kararmasın. Ökten, sert ve soğuk bir üslupla karşılamıyor bizi. Aksine, Metallica’nın Fade to Black şarkısının (dinlemek isteyenler için burada) sözleriyle çalışmasının kapısını aralıyor ve içeri davet ediyor okurunu:

Öyle görünüyor ki yaşam solup gidecek
Her gün biraz daha uzaklaşacak
Kendi içimde kayboluyorum
Hiçbir şeyin önemi yok, hiç kimsenin de
Yaşama irademi kaybetmişim
Verecek hiçbir şeyim kalmamış artık
Benim için başka hiçbir şey kalmamış
Sonun beni özgür bırakışına ihtiyacım var.

Şarkının tam sözlerini de içeren doyurucu bir girişin ardından kitaba başladığınızda Kaan H. Ökten’in ne denli titiz ve ayrıntı tutkunu bir felsefeci olduğunu daha ilk bölümde algılıyorsunuz. Kitap, 6 bölümden oluşuyor:

I. Eski Mısır ve Mezopotamya
II. Kutsal Kitaplar
III. Eskiçağ Yunan
IV. Stoa ve Eskiçağ Roma
V. Ortaçağ
VI. Ortaçağ Sonrası

Piramit Metinleri’nden Gılgamış Destanı’na, Homeros’un İlyada’sından Seneca’nın Ahlaki Mektupları’na, Aquinas’ın Teoloji Külliyatı’ndan Yunus Emre’nin Divan’ına uzanan derin bir araştırma ve derleme ilk 5 bölümde sizi uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

Altıncı bölümde ise Montaigne’in Denemeler’inden, Yalom’un Varoluşçu Psikoterapi’sinden, Heidegger’in Varlık ve Zaman’ından, çok sayıda filozof, yazar ve psikiyatrist yapıtından tam kıvamında alıntılar yer alıyor.

Kitapta çağdaş felsefeci olarak Nermi Uygur’un Yaşama Felsefesi (Yapı Kredi Yayınları) adlı kitabından da seçilmiş bir metin yer alıyor. Son cümlesini paylaşalım:

“Devrimlerin en eşsizi, ölümü yenen devrimdir. Bunun için de yaşamaya bambaşka açıdan bakabilmek gerekir.”

Hayır, salt bir alıntılar kitabı olarak tanımlanmamalı Ölüm Kitabı. Ökten, çok sayıda düşünce tarihi ve felsefe kitabı çevirmiş bir akademisyen olarak alt başlığı boşuna koymamış: Ölüm Düşüncesinin Temel Metinleri. Böylesi bir seçkide karar kılmak ve bu kadar soyut bir konuya ait bambaşka tonlarda metinleri uyumlandırmak sağlam bilek (ve de yürek) ister.

0000000342915-1Kitaba rastlarsanız -ki bir buluşma ayarlarsanız iyi olur, malum hayat kısa- arka kapağı aman es geçmeyin:

“… İşte bu kitap, bu konudaki klasikleşmiş ana metinleri ve içinde bulunduğumuz büyük kültür çevresinin ölümle ilgili felsefi düşünüşünün temel örneklerini bir araya getirerek ölümü anlamaya, anlatmaya, anlamlandırmaya çalışmaktadır.”

Belki de ölmeden önce okumamız gereken kitaplar arasında ilk sıralarda olmalı. Zaten okura bu denli açık davette bulunan kaç kitap olabilir ki?

ÖLÜM KİTABI – Ölüm Düşüncesinin Temel Metinleri
Kaan H.Ökten
Agora Kitaplığı
Sayfa sayısı: 274