Güngezgini, insanın sahip olduğu tek hayatın nasıl şekilden şekle girebileceği üzerine bir eskiz defteri.

Fabio Moon ve Gabriel Bà kardeşler, Güngezgini’nde herkesin aklından sıkça geçen, “Öyle olmasaydı bugün böyle olmazdı,” cümlesine paralel hikâyeler, bir insanın hayatında kökten değişikliklere yol açacak alternatif yeni yollar üretmiş.

Kitabı okurken, “Herkesin hayatı olabilecek bir hayatı, farklı açılardan defalarca yorumlamak ancak ölümle mi mümkündür?” diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Güney Amerika’nın bir numarası olmaya aday kardeşler, Brezilya’nın tropik, sıcak renklerini, Italo Calvino’nun oyuncu bakış açısı, Llosa’nın Güney Amerikan realizmi ve Etgar Keret’in alaycılıkla yoğrulmuş varoluşçu yaklaşımını tek bir çatı altında birleştirmiş gibi. Anlayacağınız Eisner ödülünü boşuna almamışlar… Dahası, Çizgi Düşler romanın baskısının hakkını vermiş, Cenk Könül metni özenle çevirmiş.

“Hayatınızın gerçekten başladığı gün hangisiydi? Hayatınız, 21 yaşında, hayalinizdeki kızla tanıştığınızda mı başladı yoksa 11 yaşındaki ilk öpücükle mi? Çocuğunuzun doğumuyla mı yoksa ilk gençlik yıllarınızda hayatınızı nasıl yaşayacağınıza karar verdiğiniz anda mı?”

Güngezgini, insanın sahip olduğu tek hayatın nasıl şekilden şekle girebileceği üzerine bir eskiz defteri. Klasik anlatılardan esinlenen ama kendi yolunu çizen, renkleri, çizgileri ve üslubuyla insanın aklında yer eden, yaşamı ve ölümü sorgulayan edebi bir grafik roman. Ne de olsa hayat dediğiniz pamuk ipliğine bağlı. İyi okumalar.

Güngezgini – Daytripper
Fabio Moon, Gabriel Ba

Çizgi Düşler Yayınevi, 2016
256 sayfa