Kuzey Kore bir diktatörlüğe sahne olmaya namzet ülkelerde halk tarafından iddialı bir benzetme öğesi olarak kullanıladursun, aslında dünyayla bağları en kopuk ve dışarıya en kapalı ülke olması nedeniyle çok az tanınıyor. Doğunun çeşitli bölgelerini gezip oralarda yaşadıklarını esprili bir dille resmeden Guy Delisle’in kibar seyahatnamesi de bu nedenle büyük önem taşıyor.

Guy Delisle

Guy Delisle, Fransız bir animasyon şirketinin çalışanı olarak, birkaç aylık bir görevle Kuzey Kore’ye gidiyor. Okur, ülkeye adım atışından itibaren çizerin yaşadıklarını takip ediyor. Delisle ile birlikte başkent Pyongyang’ı keşfediyor.

Fotoğraf çekmek yasaksa çizeriz!

Kuzey Kore’de yabancılar kendilerine atanan rehberleri yanlarında olmaksızın sokakta gezemiyor, yalnızca seçilmiş ve kendilerine sunulan Kuzey Korelilerle konuşabiliyor, yalnızca kendilerine izin verilen alanları ziyaret edebiliyor. Sohbetler çoğu zaman büyük liderin halkını ne kadar çok sevdiğine dair propaganda konuşmalarından ibaret oluyor.

Ülkenin ilginç özelliklerinden bir diğeri de fotoğraf makinesi ve cep telefonu gibi bazı cihazların ülkeye sokulmasının ve bulundurulmasının yasak olması. Guy Delisle’in herhangi bir sanatçı değil de bir çizer olması bu açıdan çok işe yarıyor. Kameraların görüntülemesine asla izin verilmeyecek pek çok ayrıntı, Delisle’in kalemiyle hayat buluyor.

Delisle, edebi bir yetenek değil ama iyi bir hikâye anlatıcısı. Dünyanın en iddialı çizeri değil, ama sade çizimleri şehrin mimari dokusunu doğru bir şekilde aktarma, atmosfer yaratma, duyguları yansıtma gibi konularda epey etkili. Ayrıca mizahi bakış açısı çok gelişmiş, araştıran, okuyan ve Batılı burnu havadalığından uzak, sorgulayan bir yaklaşıma sahip. Önerim, kitabı okumanız ve ardından 10 days in North Korea filmini izleyerek Delisle’in çizimlerinin ne kadar yerinde olduğunu görmeniz.

Pyongyang, başlangıçta bol bol güldüren, bir noktadan sonraysa çaresizlik duygusuyla hüzünlendiren bir kitap. Çizgi romanlar aracılığıyla yeni dünyalar keşfetmek isteyenler için.

Not: Kitabın, olur da yapılırsa, ikinci baskısının beyaz kâğıda yapılmasının yazarın çizimlerine değer katacağını düşünüyorum. Diğer yandan benim satın aldığım kopyanın ilk sayfası nedense baş aşağı basılmıştı. Ona da dikkat edilirse, okur eline aldığı andan itibaren kitabı daha çok sevecektir.

Pyongyang: Kuzey Kore’ye Bir Yolculuk
Guy Delisle
Karakarga, 2016
186 sayfa