Pelin Erdoğan’nın öykü kitabı “Çok mu Çıplak?” Ağaçkakan Yayınları’ndan yayımlandı. Erdoğan, uzun yıllar boyu biriktirdiği erkek şiddeti haberlerini hikâyeler haline getirdi. Kitap, bu hikâyelerden oluşuyor.

Kitapta yer alan öyküler kurmaca. Ancak yayınevinin açıklamalarına göre, tümünün altında yaşanmış gerçekler var.

Bültenden

Hepimizin civarında bol miktarda bulunan ama gazetelere düşene kadar yokmuş gibi davranılan, gazetelere düştükten sonra “bizden uzaktaymış” muamelesi gören, oysa yanıbaşımızda duran çok sert bir şiddet bu. Bu sertlik doğal olarak hikâyelere de yansımış durumda.

Arka kapak yazısı

“Öykülerim, hadsiz gerçekler. Yaşanmış.

Okuduğunuz bir öykü, belki komşunuzun hayat öyküsü. Belki her gün yüzüne bakıp da, kravatlı oluşu hatırına, edepsizliği yakıştıramadığınız müdürünüzün…

Babanın kızına, amcanın erkek yeğenine tecavüzü yalan değil. Babasından çocuk doğuranlar, köpekle, eşekle, tavukla yaşanan cinsel azgınlıklar yalan değil. Cinsiyet kimliklerinin parayla, güçle, kaba kuvvetle, etle, dolgun memelerle biçimlendiği sokaklar yalan değil.”

Pelin Erdoğan kimdir?

Ankara doğumlu. İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği yüksek lisans sahibi. İngiltere ve Amerika’da enerji sistemleri alanında akademik çalışmalar yaptı. Kurucusu olduğu Idol Consultancy firmasında teknoloji yönetimi hizmeti veriyor. Toplumsal cinsiyet konusu, flamenko dans, opera, müzikal ve fotoğraf ile yakından ilgileniyor. Ut çalıyor. Radikal Gazetesi/Radikal İki, Imece.org, Wesvee ve Kuzey Yıldızı dergilerinde yayımlanmış yazıları, öyküleri ve fotoğrafları var.

Çok mu Çıplak?
Pelin Erdoğan
Ağaçkakan Edebiyat Serisi – 1
Editör: Raşit Çavaş
Dizi Tasarımı: Vecdi Özkan
Satış Fiyatı: 21 TL.