Antep’te yaşamışsanız ve bir ayağınız da halen oradaysa, ister istemez gittiğiniz ve yaşadığınız yerlerde sürekli bir Antep lokantası arayışınız oluyor. Köşkeroğlu’nun Yenibosna şubesini de böyle keşfetmiştim. Gerçi o zaman adı Çargâh’tı, sonradan değişti. Yöresel Antep lezzetlerini denemek için Köşkeroğlu’na şans verebilirsiniz…

Hem işyerime yakın olması hem de ailemin ve arkadaşlarımın sevmesi nedeniyle Köşkeroğlu’na kahvaltı ve yemek için defalarca gitmişliğim var. O yüzden pek çok yemeğini de denedim haliyle. Hatta yönetiminde de bulunduğum Mide Lobisi Grubu’nun ilk etkinliğine ev sahipliği yapmıştı.

İstanbul’da yemekle ilgili en büyük sıkıntılarımdan biri, Antep’e ait yöresel ve mevsimsel kebapları layıkıyla yapan bir yer bulamamaktı. Açıkçası Köşkeroğlu, bu konuda imdadıma genel olarak yetişiyor. Mevsimi geldiğinde keme (domalan, yeryaran veya domuz elması), yenidünya ve sarmısak kebabını tadabilirsiniz burada. Ben elimden geldiğince dönemlerini kaçırmamaya çalışıyorum. Kısmetse 3-4 ay sonra yine keme yemek için yolum düşecek Köşkeroğlu’na. Tabii biraz daha ucuz olsa çok daha memnun olurum ama lezzetin de bir fiyatı var…

Babamın lahmacunları…

Babam, lahmacun yaparken içine ceviz ve nar ekşisi de eklerdi. Biraz garip gelmiş olabilir ama bu iki lezzetin lahmacuna çok yakıştığını söyleyebilirim. Birebir aynısı olmasa da ona benzer bir tadı dışarıda bulabilmek için bayağı yerde lahmacun yemişliğim var. Köşkeroğlu’nun lahmacunu bu yüzden benim için özel. Ne kadar yemek yersem yiyeyim, araya soğanlı veya taze sarmısaklı bir lahmacun kesinlikle sıkıştırıyorum. Sadece lahmacun yemek için veya aileme, arkadaşlarıma giderken götürmek üzere uğramışlığım da çoktur. Her yediğimde aklıma babamın yaptığı lahmacunlar; dolayısıyla babam gelir. Bu yüzden biraz duygusal bir bağım da var burayla.
Ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum: Lahmacunları fazlasıyla büyük. Beyran ve iki lahmacunla rahat rahat doyarsınız.

Açık büfede beyran, ciğer ve katmer

Antepliler kahvaltıda beyran, ciğer ve katmer yemeyi sever. Antep ziyaretlerimde peş peşe üçünü yemişliğim çok. Köşkeroğlu da bunu bildiği için açık büfe kahvaltılarında pek çok çeşidin yanında bu üçlüyü de eklemiş. Beyranı için pek çok arkadaşım İstanbul’da daha iyisini içmedikleri (yemediklerini) dile getiriyor. Pazar günleri sundukları bu açık büfe kahvaltının fiyatı, kişi başı 50 TL. Biraz yüksek görünebilir ama çeşitlerin bolluğu ve lezzeti düşündüğünüzde açıkçası bana normal geliyor. Neticede gidip sadece katmer, ciğer ve beyran yeseniz bile zaten bu parayı veriyorsunuz. O yüzden ben çok bulmuyorum.

Yenibosna’daki Köşkeroğlu’nun merkez ve diğer şubelerinden daha farklı işletildiğini söyleyebilirim. Bu yüzden, diğerleriyle kesinlikle kıyaslamayın. Mekânın et yemekleri, fırın ürünleri, beyranı ve katmerinin lezzeti, ortalamanın üzerinde. Bazı mezeleri ve fiyatları içinse aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Yemeği, tatlısı, içecekleriyle 70-80 TL civarında bir hesap ödersiniz.

Adres: Basın Ekspres Yolu İstWest Meydanı 17A1/14 Yenibosna
Tel: 0 212 397 22 12
www.koskeroglu.com.tr