Her sene bu zamanlarda birçok aile okulların tatil olması ile birlikte mevsim koşulları nedeniyle kayak merkezlerine akın eder. Bulgaristan’ın meşhur kayak merkezi Bansko’da da karlar üstünde çoluklu çocuklu, elbette mutlu ve huzurlu kareler yakalıyorsunuz.

Kayak sporuyla ilgilenenler hep yeni bir merkez (yepyeni pistler) bulmanın peşine düşerler. Kayan anne babalar küçük yaşlardan itibaren çocuklarını da bu güzel sporla tanıştırıyorlar elbette. Zaten ailece -hem de tatille iç içe- yapabileceğiniz kaç spor var ki?

Burayı kayak tatilleriniz için iyi bir nokta olarak not edin derim. Çocuklarınız için son derece uygun olduğunu başında belirteyim. Yeni başlayanlar ve orta seviyede kayanlar için hayli elverişli pistler var.

Biliyorum, işin bütçe kısmı da önemli. Haklısınız. Ve iyi haber: Kasabada kayak dersleri ve kayak kiralama, yanı sıra konaklama da ülkemizle kıyaslandığında oldukça ekonomik. Hem merkeze ulaşırken katettiğiniz yol da müthiş keyifli. Kış güneşinin eşlik edeceği yolculuğunuz sizi tabiatın en saf haline teslim ederken stresi sıkıntıyı nasıl da ardınızda bıraktığınızı fark edeceksiniz.

Kışı ve kayağı bunca överken bu mevsimi  sevmediğimi söylesem? Valla öyle. Ayrıca kaymayı da bilmiyorum. Ama aşılacak yolun sonunda karlı dağlarda sıcak şarap keyfi varsa o yola düşerim.

Bansko, benim kışın kalmak üzere gittiğim ilk kayak merkezi. Seyahat geçmişimde böyle özel ve güzel bir yeri var. Biraz daha bilgi vermek isterim size bu güzel beldeye dair.

Bulgaristan’da yer alıyor Pirin Dağları’nın eteklerindeki kasaba. Dünyanın dört bir yanından kayak tutkunlarını çeken ve çok cazip kayak merkezlerini içinde barındıran bir kasaba.  Toplam uzunluğu yaklaşık 70 km olan 5 kırmızı, 6 mavi ve 2 de siyah dereceli piste sahip. Pistlerden en bilineni ismini Alberto Tomba’dan almış olan siyah pist: Tomba Pisti.

Ulaşım güzel bir şekilde çözümlenmiş; bölge içinde minibüsler var.Kasabadan kayak merkezine gitmek içinse gondola adı verilen teleferikler. “Pek tercih etmem,” diyorsanız alternatif aracınız oteller bölgesinden kalkan minibüsler.

Burada konaklama için oldukça fazla seçeneğe sahipsiniz. Dünyanın her yerinden gelen (ve çok sayıda) turiste çok güzel adapte olmuş bir kasaba. Çoğunlukla oteller bölgesi ilgi çekiyor. Tabii kayak amaçlı gidecekseniz, gondolaya fazla uzak olmayan bir noktada konaklamanızda fayda var.

Siz de mi benim gibi henüz kaymayı öğrenmeyenlerdensiniz? Burada kayak dersleri çok ucuz.

“Eğlenmek yok mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Olmaz mı…

Bansko’da nerelere gidilir?

  • Pirin Ulusal Parkı, Bansko’da uğramak için olmazsa olmaz noktalardan biri.. UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki bu park, sayılayamacak kadar çok bitki türünü içinde barındırıyor. Ayrıca trekking için de muazzam bir alana sahip.

  • Trinity Meryem Ana Kilisesi. Çan kulesi ve saat. Bu göz alıcı yapı, 1835 yılında inşa edilmiş. Kiliseye gidiş-dönüş yolunda hediyelik eşya mağazalarını da gezebilirsiniz hem.
  • Gece hayatı. Hareketli ve epey de renkli. En ünlü gece kulübü olan Flash Club’da sabaha kadar dans etmek mümkün.
  • Festivaller. Bansko’da birçok festival düzenleniyor. Bazılarından bahsedeyim.

– Her yıl Ocak ayının son günlerinden Şubat ayının ilk haftalarınadek devam eden Bansko Skifest var mesela. Programda birçok DJ ve sanatçı sahne alıyor.

– Şubat ayı başında World Cup Snowboard Turnuvası düzenleniyor.

– Bansko Horizon Fest gençler için düzenlenen büyük bir festival. Mart ayında yapılıyor.

– Yazın mı bu kasabayı ziyaret etmek istiyorsunuz? O halde Ağustos ayındaki Bansko Uluslararası Jazz Festivali hoşunuza gidebilir.

– Sinema mı? Olmaz mı! Kasım’da Bansko Film Fest düzenleniyor. Ekstrem sporlar ve kayak temalı filmler gösteriliyor. 

  • Ülkenin Bansko ve Velingrad bölgelerinin güzel bir süprizi de kaplıcalar. Meraklısı çok, biliyorum.

Özetle; kayak dışındaki pek çok eğlence ve dinlence alternatifi var Bansko’da. Ben çok sevdim. Bir dahaki sömestr tatilinde Bansko’yu da düşünebilirsiniz . 

Mayak Tour’la Bansko’ya seyahat edebilirsiniz.