Vokalde Korhan Kodaman, gitarda Emre Malikler, basta Eren Mutlu, davulda Can Turfan, saksafonda Emir Erünsal ve Fırat Avcı, trombonda Atakan Fatih, taş mızıkada Dinçer Tuğmaner. Sahte Rakı, son yılların en dikkat çekici ve ciddi bir hayran kitlesine sahip grupları arasında. 9 Şubat’ta Lokalize serisi kapsamında (etkinlik haberi burada) sahne almaya hazırlanan grupla söyleşi yaptık.

Blues ve Rock’n Roll yapmaktan hoşlanan bir dost meclisi

Lokalize serisi kapsamında sahneye çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Hazırlıklar nasıl? Yeni ve farklı bir şey beklesin mi hayranlarınız?

Elbette. Lokalize gibi muhteşem bir mekanda konser vereceksek, bu kaliteli organizasyonda yer alacaksak, sürprizlerle dolu farklı bir konser vermek boynumuzun borcu. Şu ara Lokalize ekibi sık sık yan yana geliyoruz ve fikirler havada uçuşuyor. Sayelerinde yaratıcılığımız iyice körüklendi.

Sahte Rakı’nın kısaca bir araya gelme öyküsü nedir?

Sahte Rakı, beraber Blues ve Rock’n Roll yapmaktan hoşlanan bir dost meclisidir. Bu yüzden bizimle çalan herkes bu kriterler dahilinde grubumuza katıldı. Maddi kazanımlardan çok icra ettiğimiz müziğin büyüne kendini kaptıran, eğlenen, eğlendirmesini bilen insanlarla bir araya gelmeye dikkat ettik.

2005 yılından bu yana sahnedesiniz. İlk günlerden bu yana müzikal anlamda Sahte Rakı nasıl seyretti?

Grubu kuran ve bize teslim eden çok sevgili dostlarımız ilk yıllarında bu müziğin daha sert örneklerine yer verdiler. Fakat ilerleyen yıllarda deneyim kazandıkça seyircinin bize daha çok eşlik edebileceği, bizim de çalmaktan keyif alabileceğimiz şarkılara yer verme kararı aldık. Bestelerimizin yaratım sürecinde de kriterimiz hep bu oldu. Sadece Blues & Rock’n Roll değil, Soul, Funk hatta Reggea şarkılara bile repertuarımızda yer veriyoruz. Daha doğrusu etkilendiğimiz her müziğin tınılarını mümkün olduğu kadar ekliyoruz performanslarımıza.

Elinden geldiğince hiçbir şeyi planlama!

Yaptığınız müziği siz nasıl tanımlarsınız?

İcra ettiğimiz müzik bize minimal yaşamayı, değer bilmeyi ve sahip olduklarımızı en iyi şekilde kullanmayı öğretiyor. Ve içindeki tezatlık (sözlerin acı dolu olup müziğin majör oluşu ya da tersi durum) bize farklı bakış açılarını, hayata daha olumlu bakmanın nasıl bir şey olduğunu her konserimizde gösteriyor. Yaptığımız müzik için “bir yaşam tarzı” demek yanlış olmaz.

“Enerjik ve teatral” olarak nitelendiriliyor sahne performanslarınız. Özel bir hazırlık yapıyor musunuz, yoksa doğaçlama mı gelişiyor?

Enerjimiz için söyleyeceğimiz şu: Sahnedeki performansımız bizim hayat içinde yaşadığımız tüm sıkıntı ve stresin ‘pozitif’ yansımasıdır. Ve 2005’ten beri bir şeyi çok iyi öğrendik ki, elinden geldiğince hiçbir şeyi planlama! Bu yüzden sahnede göreceğiniz tüm teatral durumlar doğaçlama gelişti ve hepsinin çok komik hikayeleri var.

Bugüne dek yabancı sanatçılar/gruplarla da aynı sahneyi paylaştınız. Kimlerle, hangi zamanlarda gerçekleşti bunlar? Örneğin; 2012 yılında Balkanların en büyük blues festivali Mostar Blues Festivali’nde sahne alarak, bu festivalde sahne alan ilk Türk grup unvanını kazanmışsınız. Nasıl davet aldınız?

Solistimiz Korhan, balayı için gittiği Mostar’da Blues Fest’e rast gelip, konseri düzenleyen kişilerin iletişim bilgilerini almıştı. Başvurduk ve bir sene sonra yazın biz de festivale katıldık. Daha sonra çaldığımız tüm festivallere (Split Blues Fest, Mostar Blues Fest vb.) onlar bizi davet ettiler.

Türkiye’de de çok sağlam ve önemli müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştık ama çaldığımız müziğin ana vatanından gelen ekiplerle aynı çatı altında olmak çok heyecan vericiydi. Bizim için önemli de bir sınavdı çünkü ilk katılan Türk grubu biz idik.

Festivalin organizasyonunda yer alan ayrıca müzisyen sevgili abimiz dostumuz Milli Tiro, konserden sonra bir gazeteye bizim için “Türkiye’de de bu müziğin çok iyi çalındığını ispatlayan ekip” yorumu yaptı. Bizi çok mutlu etti.

Beraber aynı festivali ve sahneyi paylaştığımız bazı isimler şunlar: Sherrie Williams, Dr Feelgood, Josipa Lisac (Bosna Hersek’in en büyük divası), Jeff Jensen Band, Harpoon Blues Band, Delta Blues Gang, La Grange ve sahnede bizim tişörtümüzü giyme jest’i ile kalbimizde taht kuran Funk-Rock üstadı eski Tina Turner gitaristi Paulo Mendonca.

Bizimki gibi zor memleketlerde müzik bir o kadar da güzeldir

Yurtdışında konserler de verdiniz. Nasıl reaksiyonlar aldınız?

Son Hırvatistan konserimiz üzerinden bu soruyu cevaplayalım. Konser sonrası bir gazete bizi haber yaptı. İki gazete bizimle özel röportaj gerçekleştirdi ve akabinde bizi oranın yerel radyosunda konuk ettiler. Hatta o kadar yoğun güzel bir ilgi ile karşılaştık ki “Kendi memleketimizden daha ünlü olduk burada,” diye düşündük.

Geçen seneki konserlerde tanıştığımız muhteşem grup Dernis Jam ekibi bizi kasabalarına davet etti. İnanılmaz misafirperverdiler. Mutluluktan ne yapacağımızı şaşırdık. Harika bir gündü. Daha önceki yıllarda katıldığımız konserlerde bizi sevmişler ki son Hırvatistan konserinde bizi headliner yaptılar. İnanın, kelimeler kifayetsiz.

Türkiye’de müzik yapmak güzel mi, zor mu, devama değer mi?

Türkiye’de sizin de bildiğiniz üzere her şey çok zor. Özellikle müzikten para kazanıp evine ekmek götüren tüm saygıdeğer müzisyen dostlarımızın işleri pek zor. Velâkin, bizimki gibi zor memleketlerde müzik bir o kadar da güzeldir. Çünkü müzisyen sanatına samimiyetini ve duygularını en saf hali ile katar. Şu da var ki bizler şanslı müzisyenleriz. Çünkü inanılmaz bir kültürel yelpazenin tam ortasındayız. Bu kadar müzikal çeşitlilik içinde aradığınız her şeyi ‘isterseniz’ bulabiliyorsunuz. Evet, zorluklar çok ve fakat tüm bu olumsuz faktörüler ters orantılı olarak müziği daha değerli ve kaliteli yapıyor.

Güncel 2017 konser programınız nedir?

Konser programımız oldukça yoğun. Şu ara en başta konuştuğumuz gibi 9 Şubat’taki Zorlu PSM Lokalize konserinin heyecanı ve çalışmaları içindeyiz. Harika bir akşam olacak. Bizden önce Ankara’nın Blues’da gururu Emre Nalbantoğlu var ki, dillere destan. Herkesi bekleriz. Diğer konserlerimiz için tüm sosyal medya kanallarından Sahte Rakı diye aratarak bize ulaşmanız yeterli.

Pulbiberdergi.com’a bu keyifli sohbet için sonsuz teşekkürler. Sizleri ve tüm Blues & Rock’n Roll severleri konserlerimize bekleriz. Müzikle kalın…

Mostar Kayıtları’na şimdi ulaşmak için

Spotify
iTunes
Deezer
Fizy
Amazon

Sosyal medyada Sahte Rakı

Twitter
Youtube
Instagram