Pulbiber’de her ay edebiyatın değerli bir kalemi konuk olacak. “Edebiyat Portreleri” başlığı altında incelemeye alınan ilk yazar, Sezgin Kaymaz. Son günlerde yeni romanı Farfara ile kitap gündeminin ilk sıralarında yer alan usta kalem ile Nazlı Berivan Ak bir söyleşi yaptı. Ayrıca okurları Aslı Gürüney ve Özlem Demirci, Sezgin Kaymaz edebiyatını anlattılar. 

Söyleşi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Peki, okurlarının gözünden Sezgin Kaymaz kim? İlgili yazı burada.

Son romanı Farfara‘yı henüz okumadınız mı? Belki önden biraz bilgi sahibi olmak istersiniz. Burada Farfara‘yla ilgili merak uyandırıcı ayrıntıları içeren bir haber yer alıyor.

Yazar hakkında

1962’de Sinop’ta doğdu, herkes ağlasın diye beklerken gık demeden öldü, anneannesi üstüne tülbentini örtüp dua okurken bir daha doğdu, ağlamaya o zaman başladı.

Babası, annesini ve beş çocuğunu terk edip giderken o henüz üç buçuk yaşındaydı; beş kardeşin en küçüğü.

Annesi devlet memuruydu, ebeydi, Sabiş’ti, tayini çıkınca topladı çoluğu çocuğu, bunu da aldı tekne kazıntısı olarak; Konya’ya götürdü. Bu da çok zeki bir çocuktu; zamanın Maarif Koleji’ne girdiydi, fakat okurken okurken okulun adı değiştiği için Konya Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Başladığı hiçbir okulu bitirememesinde bu travmanın etkisi olduğu söylenir.

Nitekim, Ankara Hukuk Fakültesi’ne girdi, ikinci sınıftan terk etti, arada 19 Mayıs Spor Akademisi’ne girdi, hiç başlamadan terk etti, devamen Hacettepe Üniversitesi İngilizce Dilbilimi Bölümü’ne girdi, Türkçe dersini veremediği için son sınıftan terk etti, en nihâyet Hukuk Fakültesi’ne geri döndü ve fakat onu da bu sefer üçüncü sınıftan ve bir kere daha terk etti.

1976’dan itibaren oyuncu ve teknik direktör olarak hentbolla uğraştı. Çeşitli kulüp takımlarını ve bütün kategorilerde milli takımları çalıştırdı. Hentbol Federasyonu Teknik Kurul Başkanıydı, gene terk etti.

2006 yılında Türkiye Voleybol Federasyonu’nda İcra Kurulu Koordinatörü oldu, 2012’nin sonlarına doğru onu da terk etti.

Eserleri

Uzunharmanlar’da Bir Davetsiz Misafir (Roman/1997/İletişim), Geber Anne! (Roman/ 1998/İletişim), Kaptanın Teknesi (Roman/1999/İletişim), Lucky (Roman/2000/İletişim), Zindankale (Roman/2004/İletişim), Sandık Odası (Hikâye/2005/İletişim), Medet (Hikâye/2007/İletişim), Ateş Canına Yapışsın (Roman/2008/İletişim), Kün (Roman/2013/İletişim), Deccal’ın Hatırı (Roman/2014/İletişim), Kısas (Roman/2014/İletişim).

2015’te de İletişim’i terk etti, April’e geçti. Sinirini bozmazlarsa onu terk etmeyeceğini söylüyor.

Şimdilik şunları yazdı:

Bakele (Hikâye/2015/April)
Son Şura (Roman/2015/April)
Bugün Bize Kim Geldi (Hikâye/2016/April)
Farfara (Roman/2017/April)

Daha da yazıyor.

Yazmayı terk etmeyecek, Hülya’yla beraber evde baktığı on dört baş evlâd-ı hayvanatı terk etmeyecek, Hülya’yı terk etmeyecek. Sevdiklerini asla terk etmedi çünkü.

Mektupkardeşleri için posta adresi bile var: sezgin.kaymaz@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/SezginKaymaz/
Twitter: https://twitter.com/SezginKaymazz
İnstagram: https://www.instagram.com/sezgin_kaymaz/