Hepimizin belli başlı markaları vardır. Alışveriş yapmaya, kalıpları ayağımıza tamamen uyan ya da ceketleri omuzlarımıza tam oturan bu markalardan başlarız çünkü bir şeylerin mümkün mertebe tam da bize göre olması önemlidir. Bu sayede kendimizi onların içinde rahat ve özel hissederiz. Bazen aynılarını bir başkasının üzerinde görürüz ama çok da umursamayız çünkü o kişide bizde durduğu gibi durmadığı aşikârdır.

Ancak hiçbir beden ya da kalıp bizi tatmin etmiyorsa ve oldukça kişisel bir şeyler arıyorsak soluğu terzilerde alırız. Hatta sözkonusu elbise ya da takımı oldukça özel bir yerde giyme niyetindeysek tüm detayları tepeden tırnağa bize göre olmalı ve bizi yansıtmalıdır. Takıntılarımızın bizi ne kadar ele geçirdiğine de bağlı olarak genelde tahminimizden uzun süren tüm bu “kişiselleştirme” sürecinin sonunda her şeyi tam da bize göre tasarlanmış olan kıyafeti yerlere göklere sığdıramaz ve ağzımız kulaklarımızda oradan ayrılırız.

Belki bu sadece basit bir istektir ve giydiğimiz her ne varsa bize yakışsın istiyoruzdur. Ya da her şeyi kişiselleştirme meraklısıyızdır ve hayatımızda önemli veya önemsiz bir yeri olan her şeyin bizi temsil etmesi gerekiyordur. Telefonun duvar kâğıdı, kapının önündeki paspas, saatin kayışları ve daha nicesi…

Her iki ihtimal için de size güzel bir haberim var:

Bisikletler de kişiselleştirilebiliyor!

Evet, evet; onları da istediğiniz geometride, boyda ve renkte alabiliyorsunuz. Hatta üretildiği malzemesine kadar seçici olmanız da mümkün. Çelik, alüminyum, karbon ya da titanyum… Siz neyi nasıl istiyorsanız, size öyle sunuluyor.

Kişiye özel bisikletlerin en önemli avantajlarından biri, tamamen sizin boyunuza, kol ve bacak uzunluğunuza uygun olarak üretildiği için onu deyim yerindeyse bir ömür kullanabilecek olmanızdır. İster kısa sürüşlerinizde kullanın, ister uzun… Her zaman için üzerinde en rahat ettiğiniz bisikletiniz o olacaktır. Belinizde bir problem var ve çok eğilemiyor musunuz? Sorun değil. Ölçüleriniz alınırken bunu belirttiğiniz takdirde, bisikletiniz tasarlanırken buna göre tasarlanacak ve üzerinde en rahat pozisyonu bulmanız sağlanacaktır.

Tasarım ve renk konusunda müthiş detaycıysanız üretime geçilmeden önce yollanacak olan dosyanın üzerinde çalışabilir ya da üreticinin sizin taleplerinize yönelik olarak sunduğu alternatiflerden birini seçebilirsiniz. Kişiye özel bisiklet üretiminin en güzel yanı, üreticiyle sürekli olarak bağlantıda olabilmektir. Bisikletin geometrisini, renklerini ya da tasarımını, belli bir aşamaya kadar istediğiniz kadar değiştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Geometrisi aklınıza yattı ama renklerinden mi emin değilsiniz? Bisikletin boyanma işlemine kadar vaktiniz var. İstediğiniz kadar fikir alın, istediğiniz kadar farklı renk ve tasarım alternatifi üzerinde çalışın. Hatta bir yerlerine isminizi yazdırın ya da imzanızı atın. Ona vakit harcayın… Ta ki baktığınız bisiklet tam da istediğiniz bisiklet olana, her yönüyle tamamen içinize sinene kadar…

Bisiklet kültürü yavaş da olsa Türkiye’de de hem bilinç hem de davranış düzeyinde ilerleme kaydediyor. Eskiden sadece İtalya ya da Amerika’dan sipariş edilebilen bu bisikletlere artık Türkiye’de de ulaşmak mümkün. Burçak Erbil ve Yasin Bingöl, bu işi bir süredir layığıyla yerine getiren iki önemli isim konumunda ve bizzat ürettikleri o özel bisikletler, yollardaki yerini almaya başladı bile.

İşin maddi boyutundan çekinenlerdenseniz aynı tutara herhangi bir bisiklet mağazasından alabileceğiniz ve ölçüleri size özel olmayan o bisikletlere yakın gözle bakıp karar vermenizde fayda var. Bisiklet üretiminde kaynak işçiliği, yetenek ve emek gibi değerler oldukça önemlidir ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış, o hepimizin aşina olduğu güzel markaların arkasında, markaya ismini vermiş yetenekli birer usta vardır.

İtalyan kültürüne, bisikletlerine ve markalarına özel bir merakınız varsa Tommasini ve Stelbel gibi markaları inceleyebilir, onlardan da sipariş verebilirsiniz.

İşini layığıyla yaptığından emin olduğunuz sürece hangi ustaya yaptırırsanız yaptırın, o bisikletin en sevdiğiniz kıyafetiniz gibi hayatınızda kendine özel bir yer açacağından ve hep sizin bisikletiniz olarak kalacağından emin olabilirsiniz.