Fatih Kadınlar Pazarı’ndaki Baran Et Mangal, et sevenler için cennet gibi. Salaş görünümüyle titiz misafirlerin keyifle ayrılacağı bir yer olmayabilir ancak Nusret’in cep yaktığı bir çağda, her kesimden müşteriye hizmet verip şehrin ortasında mangal tadında kaliteli et sunan Baran’ın kalplerde yer edindiği kesin.

“Bizim gibi fakirin Nusret’i de burası işte.” Yan masada Gaziantep Koçak Baklava’dan gelen havuç dilimi ve çayla kapanışı yapan güzel abilerin masasından kulağıma süzülüyor bu çarpıcı cümle. Benim gözüm mangalda, tek başına kurulduğum masadaki ezmeye, salataya, lavaşa kendimi çok kaptırmadan hayırlısıyla etleri mideye indirme hesabındayım. Mekân, hafta içi akşam olmasına rağmen yine tıklım tıklım.

Kadınlar Pazarı olarak da bilinen Fatih İtfaiye Caddesi’ne açılan sokaklardan birinde kurulu Baran Et Mangal’dayım. Salaş, kendi içinde bir düzeni olan, gösterişten uzak, samimi bir kasap dükkânı aslında burası. Siz yemeğinizi yerken ya da yemeğinizin gelmesini beklerken babalar, reyonun arkasında etleri hazırlamaya devam ediyor. Fiyatına göre oldukça büyük porsiyonlu kebabı, nefis kaburgası, dev sucuğu, köftesi, kuzu şişi, biftek dedikleri ama düpedüz antrikot olan enfes etleri, küşlemesi ve tavuk çeşitleriyle et sevenler için cennet gibi bir yer.

O yoğurt yok mu o yoğurt!

Mezeler, ortalama ama yan mamul olarak mutlaka sipariş ettiğim manda yoğurdu, masanın vazgeçilmezlerinden. Bıçakla kesilir kıvamıyla etler gelene kadar gerekli damak varyetesini sunmaktan geri kalmıyor. Tıkabasa yemek isteyen biri için benim tavsiyem sucuk, kebap ve antrikottan oluşan bir tabak yapmak. Sıklıkla uğruyorsanız küşleme, kuzu şiş ve kaburganın da bu üçlü içinde dönüşümlü olarak yer almasını tavsiye edebilirim. Aksini dile getirmezseniz hatta kimi durumda aksini dile getirmenize rağmen eti genellikle çok pişiriyorlar. O yüzden, muhakkak etinizin nasıl pişirilmesini istediğinizi söyleyin.

Fiyatlar, emsallerine göre gayet makul. 200 gramın üzerindeki porsiyonuyla kebabı 15 TL’ye, başlangıç kıvamındaki üç parça sucuğunu 15 TL’ye, antrikotu gramajına bağlı olarak 25-30 TL civarında yiyebiliyorsunuz. Gaziantep’in meşhur baklavacılarından Koçak’tan gelen özel havuç diliminin ederiyse 10 TL.

Tek sorun…

Belki de tek sıkıntı, mekânın iki büyükçe salonuna rağmen çok kalabalık oluşu. Çoğu zaman sırayla karşılaşıldığından masa bulup yemeğinizi bitirdikten sonra çay keyfi eşliğinde sohbeti koyulaştırmak çok mümkün olmuyor. Dışarıda bekleyen sırayı görünce bir an evvel yiyip kalkasınız geliyor.

Salaş görünümüyle ultra titiz misafirlerin keyifle ayrılacağı bir yer olmayabilir ancak Nusret’in cep yaktığı bir çağda, her kesimden müşteriye hizmet verip şehrin ortasında mangal tadında kaliteli et sunan Baran’ın kalplerde yer edindiği kesin.

Adres: Zeyrek Mah. İmam Niyazi Sk. No: 4 Fatih

Tel: 0 532 164 55 72