Peşinen söyleyeyim; bir mekânda en dikkat ettiğiniz unsur, hijyen ve konforsa burada anlatılan yer size göre değil. Adana’da, Karşıyaka’da sanayinin içerisinde kendisine yer bulmuş bir yer, Ciğerci Kel Mahmut. Adı çok bilinen mekânlardan daha üstün bir lezzetle karşılaşacaksınız. Ortama ayak uydurun, pişman olmazsınız…

Methini henüz Adana’ya ayak basmadan duymuştuk. Pazar sabahı ciğer kahvaltısı için dümeni kırdık Mahmut Başkan‘a… Rivayete göre, kendi dükkâna uğramıyor, oğulları arada uğruyor. Zaten mekân tıkır tıkır işliyor.

Dumanı ve kokuyu takip edin!

Ana caddeden içeri doğru saptığınızda bir sürü kapalı dükkânın önüne atılmış masalar göreceksiniz. Duman ve kokuyu da takibe aldıysanız o masaların dahil olduğu dükkânı kısa sürede bulacaksınız.

Dükkân dediğimiz aslında dev bir ocaktan oluşuyor. O ocak da sığmadığı için sokağa da mangallar atılmış; devamlı ciğer atılıyor, et atılıyor, sakatat atılıyor.

Müşteriler, dükkânı o kadar benimsemiş ki; kimisi şişini alıp mangalın başına kendi gidiyor; daha fazla pişmesini isteyen keyifle ocağın yolunu tutup işini görüyor.
Bu kalabalığa rağmen organizasyon üstün; bizden önceki masadan kalanları göz açıp kapayıncaya kadar halledip bize yeni servis açtılar.

Üstün bir lezzet

Adana’da alışkın olduğumuz masayı dolduran ikramlar, hemen arz-ı endam etti. Ardından iki kişi için toplamda 14 ciğer şiş geldi. Adı çok bilinen bu yöredeki mekânlardan daha üstün bir lezzetle karşılaştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Yumuşacık, sulu sulu, çabuk servisle sıcacık. Şiş başına 4-5 ciğer ve 1-2 kuyruk yağıyla gramaj olarak da tatmin edici.

Uykuluk, midenin yolunu kendi buldu

Uykuluk da yaptıklarını öğrenince birer şiş de uykuluk söyledik. Uykuluk dediğimiz pamukmuş meğerse, hem bu kadar güzel piş, hem bu kadar yumuşak ol! Çatalla damağa uykuluğu tuttuk, gerisini kendi halletti. Yolu kendi buldu desek yeridir.

İki şalgam, yığınla ikram, iki uykuluk, 14 şiş ciğere 45 TL civarı bir hesap ödedik.

Baştan belirttiğimiz gibi; oldukça salaş bir dükkân Ciğerci Kel Mahmut. Ortama ayak uydurup bu lezzetin bir parçası olmanızı öneririm.

Adres: Cumhuriyet Mah. 767. Sk. 15 A Yüreğir/Adana