Eskişehir seyahatlerimiz azalsa da son dönemde yine de birçok insan için sık denebilecek kadar çok gideriz memlekete. Son gidişimde alışılmışın dışında uzunca bir süre kaldım. Gastronomiye dair yeni neler var diye bakınırken, arkadaşım “Gel, seni yeni açılan 3. nesil bir kafeye götüreceğim,” dedi ve…

Eskişehir’in çarşısının da bulunduğu Köprübaşı’na yakın bir ara sokaktaki kafedeyiz. Yerlerde kar, saat biraz geçkin, hava da Eskişehir’in meşhur kulak kesen ayazı olunca sokaklar da, mekânlar da sakindi. İçeri girince diğer yeni nesil kafelere nazaran hemen bir salaşlık dikkatimi çekti. İnce uzun ve üç ana bölümden oluşan alt kattaki ikinci bölüme geçerken alçak eşik nedeniyle başımı eğmek durumunda kaldım. İkinci bölüm, daha ziyade müzayede alanı gibi tasarlanmış ve bu alanda resim sergisi gibi etkinlikler gerçekleştiriliyormuş. Üzeri kapalı bahçe olan üçüncü alana geçerken de yine alçak bir eşik beni bekliyordu. İçeri girdiğimde 80’li yıllarda yaşadığımız evlerden birinin salonuna girdiğim hissiyatını verecek her şey vardı. Saplı elektrik süpürgesinden başlayıp artık aklınıza ne geliyorsa… Bu alan, konforlu bir dinlenme alanı olarak tasarlanmış.

Sıradışı kurallara hazırlıklı olun

Kapıdan ilk girdiğimizde bir de merdivenle çıkılan asma kat dikkatimizi çekmişti ki orada da büyük bir masayla insanlara kahve içerken kolektif çalışma yapabilecekleri alan yaratılmıştı. Burayı da gördükten sonra sıra geldi kahveyi içmek için aşağıya inmeye fakat merdivenler çıkarken çok anlamasak da inerken bayağı bir dik ve tehlikeli. Kâmil, mekâna içinde iki eşik ve bir de üzerinde merdiven olduğu için Keçi Geçti ismini koymuş.

Mekân, sadece fiziksel özellikleriyle değil bazı sıradışı kurallarıyla da farklı. Mesela su bedava, sonrasında üç adet maden suyu getirmek şartıyla maden suyu da bedava. Müşterilerin tadını rahatça alabilmesi ve ayırt edebilmesi için yeni nesil kahvelere süt ve şeker servisi yok. Kredi kartı geçmiyor, mekânda saatlerce bir şey yiyip içmeden vakit geçirebilirsiniz ama günün sonunda Kâmil’in, “Bütün gün oturdunuz. İyi, hoş ama ne ürettiniz, ne tartıştınız ya da ne okudunuz?” sorusuna muhatap kalma olasılığınız çok yüksek.

Ezberbozan bir kafe

Güzel kahveyle farklı deneyimler yaşamak isteyenlerin uğrayabileceği ezberbozan bir kafeden bahsediyorum. Hatta bir keresinde popüler bir internet sitesinde haberi çıktıktan sonra akın akın gelenlerin sorduğu sorulara Kâmil’in, “Nasıl olsa bir daha gelmeyeceksiniz,” karşılığını verdiği ve o insanların bir daha gelmediği kafeden… Keçi Geçti, ilginç, farklı, nevi şahsına münhasır bir yer. Yolunuz düşerse, es geçmeyin…

Adres: İstiklal Mah. Adalar Sk. No: 33/A Eskişehir