Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği‘nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlendi.

Ragıp Ertuğrul, Handan Salta, Nalân Özübek, Tijen Savaşkan ve Filiz Elmas’tan oluşan Yönetim Kurulu, 2017 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçıları, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı.

Studio Oyuncuları’nın oynadığı, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu, ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan Godot’yu Beklerken, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü.

Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne bu yıl iki başarılı oyuncu, Tiyatro Pera’nın Vanya, Sonya, Maşa ve Spike oyunundaki rolüyle Tilbe Saran ve Tiyatro İN’in Akciğer oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk değer görüldü.

Yolcu Tiyatro’nun Joko’nun Doğum Günü isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü.

Yılın Yerli Oyun Yazarı, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin oyunuyla Murat Mahmutyazıcıoğlu olarak belirlendi. Fiziksel Tiyatro Araştırmaları da Şatonun Altında performansı ile TEB Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nün gelişimi için emek veren ve tiyatro sanatına benzersiz katkılar sağlayan saygın hocalarımız Prof. Dr. Sevda Şener, Prof. Dr. Metin And, Prof. Dr. Nurhan Karadağ, Turgut Özakman, Güngör Dilmen, Ergin Orbay, Prof. Dr. Sevinç Sokullu, Prof. Dr. Ayşegül Yüksel’den aldıkları bayrağı, eğitim disiplinlerinden taviz vermeden, kendilerini akademik çalışmalara adayan ve barış girişimlerinden dolayı KHK ile üniversiteden ihraç edilen Prof. Dr. Selda Öndül, Prof. Dr. Tülin Sağlam, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Prof. Dr. Süreyya Karacabey, Dr. Elif Çongur, Araştırma Görevlileri Ceren Özcan ve Şamil Yılmaz’la varlığını sürdürecek olan Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü, TEB Onur Ödülü’ne layık görüldü.

TEB Ankara Temsilciliği de 2016-2017 tiyatro sezonu Ankara TEB Ödülleri kapsamında Yılın Kadın Oyuncu Ödülü’nün Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Özen Yula’nın yazıp yönettiği Gayri Resmi Hurrem‘deki rolüyle İpek Atagün Gezener’e, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Erdinç Doğan’ın Dostoyevski’den uyarlayıp sahneye koyduğu Yeraltından Notlar isimli  oyundaki  güçlü, başarılı, yetkin oyunculuğu nedeniyle Murat Çıdamlı’ya ve Onur Ödülü’nün tiyatro alanına uzun yıllar sonsuz bir inanç ve enerjiyle sağladığı akademik ve sanatsal katkı nedeniyle Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verilmesini kararlaştırdı.