Seyahatlerinizde güvenliğiniz kadar sağlıklı olmanız da çok önemlidir. Güvenlik tedbirlerinizi aldıktan sonra keyifli bir seyahat geçirebilmek için sağlık önlemlerini almayı ihmal etmemelisiniz. Bunun için de aşı yaptırmak/yaptırmamak konusunu araştırmanız gerekiyor.

Öncelikle gideceğiniz ülke için hangi aşıların gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunun için de aşağıdaki siteden yararlanabilirsiniz:

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/YetkiliMerkezler

Randevu alarak gittiğiniz Seyahat Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz aşınızı yaptırabilirsiniz.

Ben şimdi size kendi deneyimlerimden ve bazı aşıların homeopatik muadillerinden bahsedeceğim. Aşı yaptırsanız bile bu ürünleri yanınızda taşımak size çok fayda sağlayacaktır.

* İçinde yara bandı, kolonya, pürel, cımbız olan bir ilkyardım çantası.

* Doğal antibiyotik olarak kullanılacak (antibakteriyel, antifungal, antiviral) kekik yağı.

* Buzdolabında saklanması gerekmeyen probiyotik. Vücuda iyi bakteri ilave eden probiyotiklerin özellikle antibiyotik kullanıldığında alınmasında fayda var.

* Kömür hapı, zehirlenme durumunda kullanılıyor. Kömür, vücuttaki zehri birleştirip bağırsak yoluyla vücuttan atıyor.

* Ekinezya tentür, grip/nezle olmaya başlandığı hissedilirse alınacak ve bağışıklık sistemini güçlendirecek bir doğal antiviral.

* Zencefil tentür, mide zehirlenmesini önlemekte ve düzeltmekte yardımcı oluyor.

Ben Hindistan seyahatime bu homeopatik ürünlerle gittim. Dört kişi gittiğimiz seyahatte hepimizin bu ürünlere ihtiyacı oldu ve tamamını kullandık. Tatilim zehir olmadıysa bu ürünler sayesindedir.

Özellikle Afrika seyahatine çıkacaksanız aşı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Sadece bir telefon ve randevu ile çok önemli bir tedbiri almış olacaksınız.

Keyifli seyahatler dilerim.