Sylvia Plath’ın eski terapisti Ruth Barnhouse’a yazdığı ve Ted Hughes’un ev içindeki baskı ve istismarını ortaya çıkaran mektupları yayımlanmaya hazırlanıyor.

Edebiyat tarihinin en kötü ilişkilerinden biri olan Ted Hughes ve Sylvia Plath ilişkisine dair üzücü detayları içeren mektuplarda Hughes’un ikinci çocuğunu alıkoymadan iki gün önce Plath’ı dövdüğü iddia ediliyor. The Guardian’ın haberine göre Hughes, Plath’a ölmesini istediğini söylemişti.

Yayımlanmamış yazışmalar, Hughes’un ikinci çocuğunu alıkoymadan iki gün önce Plath’ı dövdüğünü iddia ediyor ve The Guardian‘ın haberine göre Hughes, onun öldüğünü dile getirmişti. İki suçlama, görünüşte, 18 Şubat 1960 ile 4 Şubat 1963 tarihleri ​​arasında, Plath’ın kendi hayatına son vermesinden bir hafta önce yazılan mektuplarda ortaya çıkan iddialardan sadece bazıları.

Plath’ın ölümünden yedi yıl sonra feminist biliminsanı Harriet Rosenstein tarafından bir araya getirilen koleksiyonun bir parçası olan mektuplar, bir mezatta 695.000 sterline açıkartırmaya çıkmıştı.

Sylvia Plath’ın intiharından sonra Hughes, iki çocuğunu korumak için Plath’ın anılarını sakladığı defter ve dokümanları, son cildi de dahil olmak üzere yok ettiğini söylemişti. Bunun için defalarca kınanan Hughes’un ortadan kaldıramadığı mektuplar, Guardian‘ın haberine göre Faber tarafından iki cilt halinde yayımlanacak. İlk cilt için verilen tarih ise 5 Ekim.

Kaynak: KalemKahveKlavye / Independent