Enver Arcak’ın 2017 yapımı belgesel filmi Hermana, 20. yüzyıl Ankara Yahudilerinin çok bilinmeyen sosyal ve ekonomik tarihini aktarıyor. 13 Mayıs Cumartesi, SALT Galata’da yönetmenin de katılımıyla gerçekleşecek gösterimin ardından program, “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” paneliyle devam edecek.

Anadolu’nun en eski Yahudi topluluklarından olan Ankara Yahudilerinin geçmişi milattan önce ikinci yüzyıla uzanır. Topluluğun kentteki nüfusu, 15. ve 20. yüzyıllardaki büyük göçlerle kayda değer bir şekilde artar. Enver Arcak’ın 2017 yapımı belgesel filmi Hermana, 20. yüzyıl Ankara Yahudilerinin çok bilinmeyen sosyal ve ekonomik tarihini, İsrail’in çeşitli yerlerine ve İstanbul’a göç etmiş olan topluluk üyelerinin tanıklıklarıyla aktarır.

Filmin gösterimi ve yönetmenle kısa bir soru-cevap oturumunun ardından program, “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” paneliyle devam edecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yahudi Toplulukları Çalışma Birimi (YATOÇ) tarafından SALT’ın işbirliğiyle düzenlenen panel, Bülent Bilmez’in moderatörlüğünde Ömer Türkoğlu, Rıfat Bali ve Murat Koraltürk’ün katılımıyla gerçekleştirilecek.

Hermana belgesel filmi, Arcak’ın 2016’da SALT Araştırma Dr. Mehmet Bozdoğan Fonu ile desteklenen “‘Hermana’ 20. Yüzyıl Ankara Yahudileri Görsel Araştırma Projesi” sonucunda üretilmiştir. Film, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ardından, İstanbul’da ilk kez SALT Galata‘da gösterilecek..

13 Mayıs Cumartesi

SALT Galata, Oditoryum

14.00 – Hermana (2017) gösterimi

15.30 – “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” Paneli

Görsel: 1960’larda Ankara, Kızılay’da açılan Markiz ve Venüs mağazalarının Larissa Araz tarafından çekilmiş fotoğrafları (Enver Arcak’ın izniyle)