Günümüzde havayolu ulaşımı giderek yaygınlaşsa da otomobille seyahat etmenin keyfi bir başka. Sabaha karşı içilen bir çorbanın, demli bir çayın, ne bilelim güzel bir köftenin, tostun, çöp şişin yerini hiçbir şey tutamaz. Anlamışsınızdır; bu hafta seyahatle yeme-içmeyi birleştirdik, katılımcılarımıza yol üstü lezzet duraklarını sorduk.

Listede popüler yerlerin dışında hiç duymadıklarınızın olduğuna eminiz… Birine denk gelirseniz uğramayı ihmal etmeyin.

Şimdiden iyi yolculuklar…

Pulbiber Gastronomi Jürisi, bu seçim özelinde şu isimlerden oluştu:
Aylin Öney: Yemek kültürü yazarı
Nedim Atilla: Yemek kültürü yazarı-gurme
Burak Kan (Guru Kafa): Blogger, vlogger, influencer
Salih Seçkin Sevinç (Harbi Yiyorum): Blogger, yeme-içme yazarı
KanGurular: Gezi-yemek-gurme
Sermet Severöz: Yeme-içme-seyahat yazarı
Koray Günyaşar (Gezobur)
Eşref Borça (Seyyar Gurme)
Onur Yazıcıoğlu: Mide Lobisi Üyesi
Ufuk Kaan Altın: Yeme-içme-seyahat yazarı

1
Çamlıbel Restaurant/Keşan

Meşhur satır et, inanılmaz bir nefasette…

Çanakkale’ye doğru giderken kesinlikle atlanmaması gereken bir lezzet vahası Çamlıbel. Önce ferah bahçesiyle çekiyor misafirini, sonra efsanevi lezzetleriyle. “Geçerken uğramıyorum, çoğu zaman doğrudan oraya yol yapıyorum,” diyen Gezobur Koray Günyaşar, ciğer sarmasını özellikle öneriyor Çamlıbel’in. Satır eti, kuzu pirzolası, yoğurdu da pek güzel. Harbi Yiyorum Salih Seçkin Sevinç’in Keşan’daki yol üstü lezzet durağıysa Çamlıbel’in biraz ilerisindeki Kavaklık Restaurant, not düşelim…

Adres: İstasyon Mah. İstanbul Yolu Üzeri 1. Km Keşan/Edirne

2
Tavacı Refik/Bursa Karacabey

Fotoğraf: Koray Günyaşar

KanGurular, Tavacı Refik için “Sac tavası, tandırı ve yancılarıyla ve tabii ki kabak tatlısıyla harika,” diyor. Mekân, Guru Kafa Burak Kan’ın da listesinde. Koray Günyaşar da Tavacı Refik’in her ürününe kefil, özellikle de odun ateşinde pişen ekmeğine… Seyyar Gurme Eşref Borça da öneriyor Tavacı Refik’i. Bir önerisi daha var Karacabey’den: Ciğerci Osman. “Selanik usulü dedikleri ciğer, çok çok iyi. İşkembe çorbasının müdavimi çok. Üzerine de manda kaymaklı kemalpaşa tatlısı,” diyor, bizi bizden alıyor…

Adres: Canbalı Mah. Karacabey/Bursa

3
Can Köfte/Akhisar

Yılların köftecisi. İzmir’den daha aşağıya geçerken uğramak kaçınılmaz Can Köfte’ye. Salih Seçkin Sevinç, “Bodrum’a giderken Akhisar’ın içine girmeye değer köfteci. Servis hızlı, köfte leziz,” diyor. KanGurular‘ın fikri de aynı: “Lezzeti ve kıvamı 10 numara.”

Adres: Paşa Mah. 9.Sk. 44-46 Akhisar/Manisa

4
Mavi Pide/Hisarönü

Burası, Datça âşıklarının hafızasına kazınmış önemli bir lezzet durağı. Koray Günyaşar, “Marmaris-Datça yolunu daha da güzelleştiriyor,” diyor. Birbirinden leziz pideler arasında favorisi, patlıcanlı olanı…

Adres: Hisarönü Mah. Marmaris Datça Yolu 16 Km. Marmaris/Muğla

5
Cumhuriyet Lokantası/Edremit

Bir efsane daha. Edremit’teki Cumhuriyet Lokantası, yılların mekânı. Servis hiç aksamıyor, lezzetler yerinde, çeşit bol. Egeli tabii. Burak Kan öneriyor…

Adres: Camivasat Mah. İnönü Cad. No: 10 Edremit/Balıkesir

6
Çınaraltı Çöp Şiş/Selçuk

Çöp şişi ilk yapanlardan Çınaraltı. Basit, hızlı, lezzetli. Onur Yazıcıoğlu’nun önerisi. Diyor ki; “Eğer Bodrum-Marmaris-Datça hattında tatile çıkıyorsam burası, başlangıç anlamına geliyor. Kaçmaz.”

Adres: Selçuk İzmir Yolu 11 Belevi Selçuk/İzmir

7
Kokoreççi Baki Usta/İzmir Bornova

Kokoreç, İzmir’de yenir. Buna kimsenin itirazı yok. İrili ufaklı onlarca kokoreççi var İzmir ve çevresinde ama biri bayağı bayağı ön plana çıkıyor. Herkes onu konuşuyor. Kokoreççi Baki Usta için Salih Seçkin Sevinç, “Bornova Forum AVM’nin yanında, İzmir otobanın hemen yanıbaşında, has mı has İzmir kokoreçi için başka adres bilmeyiz,” diyor.

Adres: Kazım Dirik Mah. 372 Sk. No: 4 Bornova/İzmir

8
Mutfak Sanat Merkezi/Bolu

Buranın konsepti biraz farklı, listenin ayrıksı olanı Bolu Mutfak Sanat Merkezi. Koray Günyaşar, “Yol kenarı lokantasından farklı bir yerde, Osmanlı mutfağının en baba tarifleri burada. Yol üzeri mola vermiş gibi değil de hususi olarak sanki oraya uğramak için çıkmış durumdasınız yola,” diyor.

Adres: Paşaköy Mah. D-100 Karayolu Cad. 80 Bolu

9
Özdemir Kasabı/Trabzon

Trabzon’dan geçerken uğranılası dükkânlardan biri. KanGurular, yılların mekânı Özdemir Kasabı için “Kuzu pirzola ve Akçaabat köfteleri başarılı,” diyor. Bir de not düşüyor: “Kasabından çiğ alınan etlerin fiyatları da uygun.”

Adres: Kaşüstü Mah. Yomra/Trabzon

10
Altınsaray Pöç Kasabı/Kayseri

Fotoğraf: Salih Seçkin Sevinç

Salih Seçkin Sevinç, Altınsaray için “Kapadokya’ya kadar gitmişken veya Mersin’e, Adana’ya giderken bu lezzet için Kayseri’de durulur.” diyor. Buranın spesiyali, adını aldığı pöç yani dana kuyruğundan yapılan fırın yemeği. Sevinç’in uyarısını dikkate alın: “Pöç, erken saatlerde tükenir, bir kere yiyen bir daha gelir.”

Adres: Bankalar Cad. Tuzcular Çıkmazı, YKM Karşısı Kayseri