Yaz başlıyor, UNIQ İstanbul’da sanatla gökyüzü buluşuyor! UNIQ İstanbul, gelenekselleşen açıkhava film gecelerine bu yaz UNIQ Açıkhava Film Festivali ile devam ediyor.

Başka Sinema işbirliği ile 1 Haziran’da, bu yılın en çok konuşulan filmlerinden La La Land ile başlayan festival, ölümünün birinci yıldönümünde Tarık Akan’ın anısına gösterilecek Sürü ile 16 Eylül’de kapanacak. Sinemaseverleri yaz boyu, haftanın üç günü seçkin filmlerle buluşturacak olan etkinlik Türkiye’nin en uzun süren açıkhava sinema festivali olacak.

Başka Sinema’nın hazırladığı program kısa filmlerden animasyona, komediden korku sinemasına, belgesellerden fantastik filmlere oldukça zengin bir seçki sunuyor.

Cannes, Berlin, Venedik gibi saygın festivallerden ödülle dönmüş, Oscar kazanmış ya da aday olmuş yabancı filmler; Türkiye’de son bir yılda yapılmış en önemli bağımsız sinema örnekleri; Pedro Almodovar, Ken Loach, Jim Jarmusch, Asghar Farhadi, Reha Erdem, François Ozon, Oliver Stone, Yeşim Ustaoğlu, Pablo Larrain gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin son filmleri; dünya sinemasının yeni yıldızları olmaya aday genç yönetmenlerin yapıtları festival kapsamında yaz boyunca Salı, Perşembe ve Pazar akşamları hava karardıktan sonra UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak.

Yepyeni filmlerin yanı sıra hem Türkiye’den hem yurtdışından klasik filmleri yenilenmiş kopyalarından izlemek mümkün olacak. Vizyona girmemiş, çok az yerde gösterilmiş son dönemin merak edilen filmlerini de yine bu festivalde yakalamak mümkün. Zaman zaman filmlerin oyuncuları ve yönetmenleri de gösterimler sırasında izleyiciyle buluşacak.

Festival programı burada. 

Festival  biletlerine Mobilet‘ten ulaşmak mümkün.