Akbank Sanat, 3 – 30 Haziran 2017 tarihleri arasında, İsveç, Norveç ve Danimarka’dan toplam dokuz filmin gösterileceği Nordik Film Günleri’ne ev sahipliği yapacak.

Akbank Sanat Sinema Kuşağı kapsamında, İsveç Başkonsolosluğu, Norveç ve Danimarka Büyükelçilikleri’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinlikte filmler orijinal dillerinde ve Türkçe altyazılı olarak izleyiciyle buluşacak.

Program

Filip & Fredrik İyi İnsanları Sunar

3 Haziran 2017 Cumartesi Saat: 15.00

Yönetmen: Karin af Klintberg, Anders Helgeson

Oyuncular: Ahmed Hussein, Abdihakiin MohamedMore

Somali’de savaştan kaçan bir grup genç, İsveç’e, entegrasyonun zor olduğu kırsal alandaki bir kasabaya yerleşir. Yerel girişimci Patrik Andersson, insanları birbirine yakınlaştırmak için bir köprü olarak sporu kullanmaya ve onları Sibirya’daki dünya şampiyonasına hazırlamaya karar verir.

Hotel

9 Haziran 2017 Cuma Saat: 19.00

Yönetmen: Lisa Langseth

Oyuncular: Alicia Vikander, David Dencik, Anna Bjelkerud 2

Güzel bir yaşamı olan Erika aniden psikolojik sorunlar yaşamaya başlar ve bir grup terapisine katılarak değişik travmaları olan insanlarla tanışır. Bir süre sonra grup üyeleri, olmak istedikleri kişiler olabilmek ve farklı kişilikler olarak hayatlarını sürdürebilmek için otellerde konaklama kararı alırlar.

Hiç Gözyaşı Dökme

10 Haziran 2017 Cumartesi Saat: 15.00

Yönetmen: Mans Marlind, Björn Stein

Oyuncular: Hakan Hellström, Adam Lundgren, Disa Östrand

Göteborg’da yaşayan Pål müzik dünyasında şöhrete kavuşma hayalleri kurmaktadır. Ama buna en büyük engel kendisidir. Kendisine yardımcı olan iki arkadaşı ve yaşadığı sıkıntılar eşliğinde onu duygusal yolculuğunda izleriz.

Dalga

13 Haziran 2017 Salı Saat: 19.00

Yönetmen: Roar Uthaug

Oyuncular: Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp, Jonas Hoff Oftebro

85 metre yüksekliğinde şiddetli bir tsunami Norveç Geiranger fiyordunu aştığında kimse buna hazır değildir. Afete yakalananlar arasında bir de jeolog vardır.

Erkek Kardeşler

17 Haziran 2017 Cumartesi Saat: 15.00

Yönetmen: Aslaug Holm

Belgeselde, iki kardeş Markus ve Lukas’ın, Oslo’nun ortasındaki eski bir kasaba evindeki yaşamlarını izliyor, onların büyümelerine, rüyalarını ve beklentilerini şekillendirmelerine tanık oluyoruz.

Buz, Kar ve İntikam

20 Haziran 2017 Salı Saat: 19.00

Yönetmen: Hans Petter Moland

Oyuncular: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz, Pål Sverre Hag

Norveç’in dağlarında kar küreyici süren Nils, öyle örnek bir vatandaştır. Yılın Vatandaşı Ödülü’ne bile layık görülür. Oğlunun kuşkulu ölüm haberini haberini aldığında, bu olayı aydınlatmaya karar verince, Norveçli vegan gangster “Kont” ile Sırp mafya babası “Papa” arasında bir savaş çıkartır.

Rosita

23 Haziran 2017 Cuma Saat: 19.00

Yönetmen: Frederikke Aspöck

Oyuncular: Mikkel Boe Følsgaard, Mercedes Cabral, Jens Albinus

Johannes babası Ulrik’le birlikte Danimarka’nın kuzeyindeki küçük bir balıkçı kasabasında yaşamaktadır. Bir kadının şefkatine muhtaç olan Ulrik, genç, güzel Filipinli Rosita’yı Danimarka’ya davet eder. İkisi arasında çevirmenlik yapan Johannes ile Rosita arasında bir yakınlaşma başlar.

Nogle Hus Spejl

 29 Haziran 2017 Perşembe Saat: 19.00

Yönetmen: Michael Noer

Oyuncular: Ghita Nørby, Sven Wollter, Trine Pallesen

Lily ve Max 50 yıldan beri evlidirler. Max’in inme geçirdiğinden bu bir huzurevi evinde birlikte yaşamaktadırlar. “Pilot” isimli bir adam yan odaya yerleştiğinde, onun hayata olan bağlığı Lily’i cezbedeken, hem ailesi hem de huzurevinin diğer sakinleri bu yeni konuktan hoşlanmazlar.

Komün

30 Haziran 2017 Cuma Saat: 19.00

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Oyuncular: Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen, Helene Reingaard Neumann

Erik ve Anna’nın bir rüyaları vardır. Kızları Freja ile birlikte, Kopenhag’da lüks bir villada bir komün kurarlar. Ev toplantılarına, yemek ve partilere katılırlar. Dostluk, sevgi ve beraberlik ortamı, bir aşk ilişkisinin başlamasıyla değişmeye başlar.