İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. Presdöküm Sanayii AŞ sponsorluğunda düzenlenen 45. İstanbul Müzik Festivali, 29 Mayıs Pazartesi akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilen açılış töreni ve konseriyle başladı.

45 yıldır İstanbullu sanatseverleri klasik müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan, 3.000’e yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl “Sıradışı” temasıyla 21 Haziran tarihine kadar, 15 farklı mekânda gerçekleştirilecek 29 konserle katılımcılarına farklı konser deneyimleri yaşatacak.


 

45. İstanbul Müzik Festivali Onur ve Yaşam Boyu Başarı Ödülleri

İstanbul Müzik Festivali’nin her yıl, Türkiye’de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmuş sanatçılara verdiği Onur Ödülü’ne bu yıl gerek profesyonel gerek amatör tüm müzikseverler için vazgeçilmez başvuru kaynakları yazan, ülkemizde çoksesli Batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına büyük katkılarda bulunan Evin İlyasoğlu layık görüldü.

Elvin İlyasoğlu- Bülent Eczacıbaşı

Yedi yaşında piyanoya başlayan Evin İlyasoğlu, İstanbul Belediye Konservatuarı’nda, Robert Kolej ve ABD Michigan Devlet Üniversitesi’nde eğitim gördü. TRT İstanbul Radyosu’nda 19 yıl Klasik Batı Müziği programları ve TRT televizyonunda müzik söyleşisi dizileri hazırlayıp sundu. Yurtiçinde ve dışında birçok eleştiri, inceleme ve söyleşi yazısı yer alan İlyasoğlu’nun yayımlanmış 25 kitabı bulunuyor.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ve 1986’dan beri Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan İlyasoğlu, 1996’dan bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nin Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nin direktörüdür. Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı ve 1991’den bu yana Cumhuriyet gazetesinin sürekli müzik yazarıdır.

Philip Glass

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl 80. yaşını kutlayan, 20. yüzyıl müziğinin en etkili bestecilerinden biri kabul edilen, minimalist müzik akımının en önemli isimlerinden Philip Glass’a sunuldu. Doris Lessing’den David Bowie’ye, Ravi Shankar’dan Woody Allen ve Leonard Cohen’e pek çok farklı disiplinden sanatçıyla işbirlikleri yapan Glass yarattığı müzikal ve entelektüel etkiyle çağımızın en sıradışı sanatçılarından biri kabul ediliyor.

Bugüne kadar 20 opera, 39 orkestra eseri, 13 konçerto, 15 koral ve vokal eser, 100’ün üzerinde solo enstrüman ve oda müziği, 5 dans müziği ile 64 film ve tiyatro müziği besteledi. Saatler ve Scorsese’nin Kundun‘u gibi Oscar ödüllü filmlerin müziklerine imza attı. Philip Glass’a ödülü, 19 Mayıs’ta Londra’da takdim edildi. Ödül sunumunda hazırlanan kısa filmde Glass, “Güzel bir ülkeden gelen çok güzel bir ödül,” diyerek duygularını ifade etti.

İstanbul Müzik Festivali’nin de ortak siparişçiler arasında yer aldığı Philip Glass’ın son eseri 11. Senfoni‘nin Türkiye prömiyeri 16 Haziran Cuma akşamı Borusan Holding sponsorluğunda Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek. 11. Senfoni’yi Sascha Goetzel yönetimindeki İstanbul Müzik Festivali Yerleşik Orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası yorumlayacak.

İstanbul Müzik Festivali’nin Açılışını 23 Yaşındaki Genç Yıldız Yaptı

Törenin ardından 45. İstanbul Müzik Festivali, 23 yaşındaki genç çellist Andrei Ioniță‘ya Sascha Goetzel yönetimindeki Festival Yerleşik Orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın eşlik ettiği konserle başladı.

Andrei Ioniță

Andrei Ioniță konserde Saint-Saëns 1. Viyolonsel Konçertosu’nu yorumlarken Goetzel yönetimindeki BİFO ise Islamey ve Rosenkavalier Süiti’ni seslendirdi. 2015 Çaykovski Yarışması Viyolonsel Dalı birincisi Andrei Ioniță’yı The Times, “Son on yıldır çıkmış en heyecan verici viyolonselcilerden biri” olarak nitelendiriyor.

Festival programı ve ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

İstanbul Müzik Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulmuzikfestivali
twitter.com/muzikfestivali
instagram.com/istanbulmuzikfestivali