Kadıköy Belediyesi, usta şair Nâzım Hikmet’in şiirlerini Kadıköy duvarlarına taşıdı.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü bir yıl önce, Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini arttırmak amacıyla “Yaşayan Sokaklar” projesini başlatmıştı.

Cemal Süreya’nın şiirlerinin kaldırım taşlarına yazılmasıyla başlayan proje, Güneşi İçenlerin Türküsü, Kerem Gibi, Memleketimden İnsan Manzaraları ve daha pek çok şiiriyle edebiyatımıza damgasını vuran Nâzım Hikmet ile devam ediyor.

Usta şairin şiirleri ölüm yıldönümü olan 3 Haziran öncesi Ali Suavi Sokak’ta bulunan Nâzım Hikmet Kültür Merkezi‘nin duvarlarına ve Moda Caddesi’ndeki bloklara asıldı. Kadıköy sokaklarında yürüyenlere Nâzım Hikmet’in 20 farklı dizesi yol arkadaşlığı yapacak.

Kitap Günleri’nde Nâzım’a Saygı

Kadıköy Belediyesi tarafından Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen Kitap Günleri‘nde Nâzım Hikmet iki ayrı etkinlikle anılacak.

3 Haziran Cumartesi günü yapılacak iki ayrı söyleşinin ilki saat 16.00’da M. Melih Güneş’in konuşmacı olarak katılacağı “Nâzım Hikmet: 1951-2017” söyleşisi olacak. İkinci etkinlik ise saat 19.00’da Emin Karaca, Cengiz Hakkı Zariç’in konuşmacı olarak katılacağı “Deniz Üstünde Nâzım Hikmet” söyleşisi olacak.