Barış adına ortak bir dil yaratmak amacı ile 23 ülkenin müzisyenlerini bir araya getiren Tekfen Filarmoni Orkestrası Aziz Shokhakimov yönetiminde İstanbul Müzik Festivali kapsamında özel bir konserle yaza merhaba diyor.

Aziz Shokhakimov

Bu sene 25. kuruluş yıldönümünü de kutlayan Tekfen Filarmoni, La Scala Tiyatrosu’ndan BBC Proms’a kadar çıktığı her sahnede “herkesin kalbini çalan” (Financial Times) Güney Afrikalı lirik soprano Pumeza Matshikiza ve “Yeni nesil yükselen yıldızlar” arasında ilk 10’a seçilerek “altın” sesli olarak tanımlanan 2016 Hugo Wolf Akademisi Şan Yarışması birincisi tenor İlker Arcayürek’i festival dinleyicisiyle buluşturuyor.

Pumeza Matshikiza

İlker Arcayürek

18 Haziran Pazar günü saat 20.00’da Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek olan konserde Sihirli Flüt, Aşk İksiri, La Bohème, La Traviata, Turandot, Mefistofele, Porgy and Bess, La Wally operalarının en sevilen arya ve düetleri seslendirilecek.

Konser biletleri Biletix‘ten temin edilebilir.

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, Saim Akçıl şefliğinde 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dahil olmasıyla aile giderek genişledi; Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Özbekistan, Yunanistan.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra, orkestranın bu isimle anılıyor olmasının altında kuruluş amacı da yatıyor; farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek. Orkestra, klasik müzik repertuvarının yanı sıra, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor.

Aziz Shokhakimov

Aziz Shokhakimov, Taşkent’teki Özbek Ulusal Konservatuvarı’nda Profesör V. Neymer’in öğrencisi olarak şeflik okudu. 2005’te, Özbek Devleti tarafından yetenekli genç müzisyenlere verilen Nikhol Ödülü’ne layık görüldü. Özbek Ulusal Orkestrası’nı ilk kez yönettikten sonra 2001’de orkestraya yardımcı şef olarak atandı. O zamandan bu yana birçok konserde yönettiği orkestranın halen birinci şefi olarak görev yapmaktadır. Opera alanındaki ilk şefliğini 2002’de Özbekistan’ın Devlet Akademik Tiyatrosu’nda Bizet’nin Carmen Operası’nı yöneterek yaptı.

2010 yılı Uluslararası Mahler Şeflik Yarışması’nda aldığı ikincilik ödülüyle dikkatleri üzerine çekti. Yarışmadaki başarısının ertesi yılı Dresden, Milano, Moskova, Darmstadt, Bolonya gibi birçok şehirde konserler yönetti. ABD’deki ilk konserini Oregon Senfoni Orkestrası ile 2012 sonbaharında veren bu başarılı genç sanatçı, Kuzey Amerika’ya 2013 yılında dönerek Pasifik Senfoni ve Houston Senfoni orkestralarını yönetti; 2014 yılında da Winnipeg Senfoni Orkestrası’nı yönetti.