İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 20 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali 24. kez gerçekleştirilecek. 4-20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

24. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek 50’nin üzerinde konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak. Festival, Dee Dee Bridgewater, Fatouma Diawara, Hindi Zahra, Christian McBride gibi müziğin yıldız isimlerinin yanı sıra, aralarında JUNUN, Shye Ben Tzur, Joshua Redman, Kandace Springs, Antonio Sanchez, Fatih Erkoç, Levent Yüksel Mehmet Ali Sanlıkol ve Danny McCaslin gibi caz, güncel müzik, dünya müziği, blues ve soul’un farklı seslerini ağırlayacak. Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Kamil Özler

Fatih Erkoç

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefi Kamil Özler ve Türk pop ve caz müziğinin duayen isimlerinden Fatih Erkoç‘a takdim edilecek.

 

Fatih Erkoç ve Kamil Özler’in ödülleri, festivalin 4 Temmuz’da Yeniköy’de yer alan Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde yapılacak açılış gecesinde verilecek. Ödül töreninin ardından Fatih Erkoç, festivale öze olarak hazırladığı caz repertuarını seslendirecek. Bu konserden sonra ise Avusturyalı sürpriz bir grup sahne alacak.

İstanbul Caz Festivali’nden Bir İlk: “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması”

Festival kapsamında bu yıl, SOCAR Türkiye’nin sponsorluğunda, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla yeni bir proje hayata geçiriliyor. “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” kapsamında, Türkiye’den 30’un üzerinde sanatçı ve topluluğun 5-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği konserler, festival izleyicisiyle beraber uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcileri tarafından da izlenecek.

“ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” ile festivalde çeşitli sahnelerde müzikseverlerle buluşacak isimler arasında, bugüne kadar yayımladığı beş albüm ile alternatiften popüler müziğe uzanan yolda geniş kitlelere ulaşmış Ceylan Ertem, Türkiye’nin nadide perdesiz gitar virtüözlerinden Cenk Erdoğan, modern armoniler ve doğaçlamaları harmanlayan, caz gitaristi ve besteci Bilal Karaman ve üçlüsü, Sarp Maden, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’in caz, rock, drum’n bass, punk, noise, elektronik ve ambient öğeleri birleştirdiği MadenÖktemErsönmez topluluğu, müzik geleneğimizin en güncel yorumcularından Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’ın ortak projesi Taksim Trio bulunuyor.

Ayrıca rock ile caz müziği arasında gezinen yaratıcı tarzlarıyla Korhan Futacı & Kara Orkestra ile ülkemizin caz sahnesinin yetenekli iki ismi kontrbasçı Kağan Yıldız ve piyanist Can Çankaya’nın duo projeleri de ViTRin kapsamında müzikseverlerle buluşacak projeler arasında yer alıyor.

Kolektif İstanbul

Festivalin en sevilen etkinliklerinden Gece Gezmesi de bu sene ViTRin kapsamında zengin bir program sunuyor. Kadıköy ve Moda’da çeşitli mekanlarda gerçekleşecek Gece Gezmesi programında özgün ve deneysel performanslarıyla dikkat çeken Gevende, yerli sahnenin yükselişe geçen gruplarından Son Feci Bisiklet, Türkiye’nin darkwave ve synthwave adına yegâne temsilcilerinden Jakuzi, cazı Balkan esintileriyle buluşturan Kolektif İstanbul, Özgün Semerci ve No Land gibi bağımsız sahnenin en heyecan verici ve ilginç isimleri de yer alacak. Ayrıca Salon İKSV’de gerçekleşecek çeşitli konserlerde Yürüyen Merdiven ft. Tolga Bilgin & Kristian Lind, Geeva Flava ve Rain Lab (İdil Meşe & Da Poet) gibi yeni ve başarılı isimler sahneye çıkacaklar.

Çocuklar için “Çocukça Bir Gün”

24. İstanbul Caz Festivali bu yıl çocukların da yüzünü güldürüyor. 8 Temmuz Cumartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde saat 15.00’da başlayacak “Çocukça Bir Gün”de Oran Etkin, Hakan Başar ve Barış İçin Müzik Üflemeliler Topluluğu konserlerinin yanı sıra gün boyunca çocuklar için çeşitli atölye çalışmaları da yapılacak.

Oran Etkin

Etkinlik kapsamında, caz enstrümanlarının hikâyesini eğlenceli bir biçimde anlattığı özel konserde, ünlü klarnet virtüözü ve doğaçlama ustası Oran Etkin‘e, vokalde Deniz Taşar, davulda Riccardo Marenghi, tubada Ertan Şahin ve piyanoda Barış Mert Peker eşlik edecek. “Çocukça Bir Gün” kapsamında saat 16.30’da konser verecek olan 13 yaşındaki genç piyanist Hakan Başar ise 2015’te 5. Pera Müzik Festivali’nde ilk konserini verdi. Her geçen gün müzikal potansiyelini geliştirerek çalışmalarını hızlandıran Başar, İstanbul Caz Festivali’nin düzenlediği Genç Caz yarışmasına da katılarak dikkatleri iyice üzerine çekti ve ilk albüm deneme kayıtlarını MİAM’da gerçekleştirdi.

Festival programına buradan ulaşılabilir.

24. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satın alınabilir. Lale Kart sahipleri biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabiliyor.