Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen dijital dönüşümü desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Digi.logue, Everything sergisi kapsamındaki etkinliklerini performans sanatçısı Ayça Ceylan’ın performans atölyesiyle sürdürüyor.

Digi.logue’un Zorlu PSM içinde yer alan fiziki alanı Digi.logue Space’te gerçekleştirilecek “Have you seen my Flora pass this way?” konulu performans atölyesinde Ayça Ceylan, www.digilogue.com üzerinden kayıt yaptıran 8 katılımcı ile 3 gün boyunca bir araya gelecek ve Everything sergisi için özel bir koreografi hazırlayacak.

Bir deney niteliğindeki bu çalışmayla katılımcılar, içlerinde var olan farklı benliklerinin bilincine varma ve bunları dışavurma ihtiyacını araştıracağı bir sürecin parçası olacak. Bedenin ve mekânın beraber yapılandırılıp anlamlandırılmasından sonra ise katılımcılar, Ayça Ceylan’la birlikte bazı hareket araştırmalarını deneyimleyerek otobiyografik belleğin dışavurumunu içeren bir koreografi inşa edecek.

Everything sergisi kapsamında düzenlenecek performans çalışması boyunca katılımcılar; ritüel kavramının performe haline etkileri, karnavelesk kavramı ve oyun ilişkisi, beden-zihin ikilemi, video art ve performans sanatı arasındaki etkileşim; teknolojideki gelişmelere paralel ortaya çıkan “android beden” kavramı ve performans sanatı örnekleri, izleyen-izlenilen ilişkisi gibi konuları 3 gün boyunca sanatçı ile birlikte tüm yönleriyle ele alacak. Ortaya çıkan koreografi ise Ayça Ceylan ve 8 katılımcı eşliğinde, 22 Haziran Perşembe günü saat 18.00’de Digi.logue Space’de izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Everything Hakkında

 11 Mayıs’ta, Zorlu PSM’de yer alan Digi.logue Space’te açılan sergi; şimdiye dek sayısız ödül kazanan ve başarılarıyla adından söz ettiren David OReilly’nin Playstation’dan çıkan Everything oyunuyla aynı adı taşıyor. Sergide; David OReilly tarafından yazılan ve ünlü filozof Alan Watts’ın ilham verici felsefesiyle anlatılan “Everything” isimli video oyununun yanı sıra sanatçının birçok ödüle layık görüldüğü, Venedik Bienali ve MoMA’da gösterilen, aralarında “Please say something” ve “The External World” filmlerinin bulunduğu bir seçki de yer alıyor.

Ayrıca vizyona girdiğinde çok tartışılan Spike Jonze’un yönetmen, OReilly’nin ise animasyon direktörlüğünü üstlendiği Her filminden kısa bir bölüm de yine sergi kapsamında gösteriliyor. Ziyaretçiler, aynı zamanda Digi.logue Space’te mutlaka izlenmesi gereken oyunlar arasında gösterilen son video oyunu Everything’i de oynayabiliyor. Oyunda kullanıcının kendisini; hayvanlardan gezegenlere, galaksilerden oyun içerisinde görülebilen 3.000 çeşit canlı-cansız nesneye dönüştürebilmesi, oyunun ismine de ilham veriyor.

Ayça Ceylan Hakkında

Performans sanatçısı Ayça Ceylan; dans, psikoloji ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak insan bedenindeki algılama süreçleri hakkında deneyler üretiyor. Deneylerinde bedenin ve mekânın birbirini nasıl inşa ettiği üzerine araştırmalar yapıyor. Sanatçı performanslarında ve atölyelerinde insanın arketipsel hafızasını etkileyecek kamusal alan, terk edilmiş alan ve antik kent gibi birçok alanı tercih ediyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra eğitim sürecine İstanbul Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları Bölümü’nde devam eden sanatçı, İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde performanslar gerçekleştirdi ve atölyeler düzenlendi. aycaceylan.wordpress.com