Ünlü piyanist, kompozitör ve eğitmen Baki Duyarlar, Avrupa cazı ile Türk müziğinin çok iyi bir füzyonu olan OnQ projesinin 20. yılında, Rotterdam Konservatuvarı’ndan sınıf arkadaşlarıyla birlikte 21 Haziran 2017 Çarşamba günü Akbank Sanat‘ta müzikseverlerle buluşuyor.

Kontrbasta Han Slinger, saksafonda Stanislav Mitrovic, davulda Jeroen Elfferich ve piyanoda Baki Duyarlar’dan oluşan OnQ Baki Duyarlar Quartet. sahne alacak.

Baki Duyarlar hakkında

1967 yılında İstanbul’da doğan Baki Duyarlar, 1978 yılında 11 yaşında Belediye Konservatuarı viyolonsel ve piyano bölümüne kabul edildi. 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü’nde Adnan Saygun, İlhan Usmanbaş ve Cengiz Tanç’ın öğrencisi oldu. 1988 yılında Hollanda’ya yerleşti ve Rotterdam Devlet Konservatuarı’nın caz piyano bölümüne kabul edildi. 1993 yılında Tilburg Devlet Konservatuarı Caz Piyano Performans  Bölümü’nden mezun oldu. 5 yıl boyunca Amsterdam, Rotterdam ve The Hague’da ders verdi.

1997 yılında İstanbul’a geri döndü ve ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Umman, Kazakistan ve Portekiz’de konserler verdi. 2010’da ilk albümü Overseas‘i, Kai Eckhardt, Sean Rickman ve Stanislav Mitrovic eşliğinde kaydetti. 2011 yılında kaydettiği Colors albümünden sonra, Cem Aksel, Erdal Akyol, Derya Türkan, Şenova Ülker, Dilek Türkan ve Azize eşliğinde kaydettiği 3. albümü Kemenjazz, 2013 Türkiye Müzik Ödülleri’nde “En İyi Enstrümantal Albüm” kategorisinde aday oldu. 4. albümü Time of Spring‘i ise Janek Gwizdala, Louie Palmer ve Justin Vasques eşliğinde kaydetti.

İstanbul’da yaşamını sürdüren sanatçı, uluslararası caz festivallerine katılmak üzere seyahatlerine devam ederken kurucusu olduğu Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu’nda “Caz Müziği Teorisi” ve “Topluluk” dersleri veriyor, İstanbul Gençlik Caz Orkestrası’nı yönetiyor.