İstanbul’un sembolü lüfer de belgesele konu olan balıklar arasına girdi. Yönetmenliğini Mert Gökalp’in üstlendiği, ilk gösterimi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde yapılan Lüfer Belgeseli, nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan lüfer balığına dikkat çekiyor.

  

Milyonlarca insan her gün Boğaz’ın üzerinden geçerek evine, işine, okuluna gidiyor. Peki, bu kadar insan, Boğaz’ın serin sularının altında gerçekten ne olup bittiğini merak ediyor mu? Dev mavi yüzgeçli orkinos ve onun peşinden gelen büyük beyaz köpekbalıklarını kaybeden İstanbul, lüferi de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye’de bir balığa adanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyan “Lüfer”, boğazın canavar balığı lüferin karşı karşıya olduğu tehlikeye dikkat çekmek için atılmış en önemli adımlardan biri.

“Lüfer”, Mert Gökalp ve 50 kişilik ekibinin 3 yıl, 100 çekim günü süren çalışmaları ve 600 saati aşan görüntüleriyle ortaya çıkmış. Şimdiden çevre örgütlerinin büyük beğenisini toplayan “Lüfer”, !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’ndeki ilk gösteriminin ardından, 25 Nisan Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En iyi 2. Belgesel Ödülü aldı. İstanbul Akvaryum‘un sponsor olduğu belgesel, yurtdışında da pek çok festivale katılmaya hazırlanıyor.

Lüferin çok sevilen, sofralardan eksik olmayan bir balık olduğunu söyleyen Mert Gökalp, “Lüferi araştırmaya başladığımda lüferin inanılmaz yolculuğu olan bir balık olduğunu gördüm. Edebiyatta, tarihte, şiirlerde rastlayabileceğimiz lüferin bir o kadar da balıkçı öyküsü var. Lüfer, kültürümüzde bu kadar yer eden bir balık olmasına rağmen hakkında çok şey bilmiyoruz. Şimdiye kadar lüfer ile ilgili sadece 3 bilimsel çalışma yapılmış olması da bunu gösteriyor. Lüferin neslini korumak için yapılan tüm kampanyalara rağmen insanlara bir noktaya kadar ulaşılabildiğini gördük. Daha fazla insana ulaşabilmek, lüferi anlatabilmek için bu belgeseli çektik,” dedi.

Lüfer Belgeseli’nin festivallerdeki gelecek gösterimleri ise şöyle:

BUZZ CEE – Buzau Uluslararası Film Festivali, Romanya, 4 Temmuz 2017

Castellerizo Belgesel Film Festivali, Yunanistan, 28 Ağustos 2017

Voices from the Waters Uluslararası Gezici Film Festivali, Bangladore, Hindistan 18 Ekim 2017

Salt Galata Belgesel Günleri, İstanbul, Kasım 2017

“Lüfer”in daha çok insana ulaşabilmesi için televizyonlar ve online platformlarla da görüşmeler devam ediyor.

Yönetmen Mert Gökalp kimdir?

1978 Ankara doğumlu Mert Gökalp, lisans ve yüksek lisans eğitimini sırasıyla ODTÜ Mühendislik Fakültesi, Miami ve Ankara Üniversitesi’nde Fiziksel Okyanus Bilimi ve Deniz Biyoteknolojisi bölümlerinde burslu olarak tamamladı. 2007-2015 aralığında 2 adet Avrupa Birliği projesinde çalışan Gökalp, halen Hollanda Wageningen Üniversitesi’nde doktora yapıyor.