Pera Müzesi’nin düzenlediği “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi kapsamında sanatçı Ali Kazma ve küratör Alistair Hicks bir söyleşi için bir araya geliyor. Söyleşi, Kazma’nın sergide yer alan “House of Letters” adlı videosu ve Hicks tarafından kaleme alınan “A Voyage Around Our Minds” kitabı üzerine gerçekleşiyor.

Pera Müzesi‘nin düzenlediği “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi kapsamında gerçekleştirilen söyleşi ve performans programı, sanatçıları izleyicilerle bir araya getirmeye devam ediyor. Bu kez Ali Kazma’nın konuk olacağı söyleşi, sergide yer alan ve yazar Alberto Manguel’in kütüphanesini hikâyeleştirdiği “House of Letters” adlı videoya odaklanıyor.

Söyleşi aynı zamanda, bu videodan yola çıkarak Hicks tarafından kaleme alınan, tasarımını Ayşe Bozkurt’un yaptığı, Ayşe Umur’un katkıları ve desteğiyle Ofset Yapımevi tarafından basılan A Voyage Around Our Minds adlı kitabın tanıtımını da kapsıyor.

Söyleşi ve kitap tanıtımı, 05 Temmuz Çarşamba günü saat 18:30’da Pera Café’de ücretsiz gerçekleşiyor.

Ali Kazma

Video sanatçısı Ali Kazma’nın çalışmaları dünyanın çeşitli yerlerindeki bienallerde ve sanat kurumlarında sergilendi. Yüksek lisans derecesini 1998’de New York’taki New School’dan alan sanatçı, 2000’de İstanbul’a döndü, hâlâ burada yaşıyor. Sanatçı Venedik, İstanbul, Sao Paolo, Curitiba, Selanik, Lyon ve Havana bienallerine katıldı. 2013 Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda “Rezistans” adlı işi gösterildi. Yapıtlarını sergileyen kurumlardan bazıları: Çağdaş Sanat Müzesi, Lyon; ARTER, İstanbul; Lenbachhaus, Münih; MAXXI, Roma; Hirshhorn Müzesi, Washington DC; MEP, Paris.

Alistair Hicks

Alistair Hicks, Küresel Sanat Pusulası (Yapı Kredi Yayınları, 2015) ve Ali Kazma’ya odaklanan A Voyage around Our Minds (The Museum for New Art, Freiburg, 2017) kitaplarının yazarı. Uzun süre Deutsche Bank sanat koleksiyonunun şef küratörlüğünü yaptı. School of London (Londra Okulu), New British Art in the Saatchi Collection (Saatchi Koleksiyonu’ndaki Yeni Britanya Sanatı), Contemporary Art at Deutsche Bank (Deutsche Bank’ta Çağdaş Sanat) kitaplarının yazarı.