Festival kapsamında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek Gece Gezmesi,Ceylan Ertem, Gevende, Son Feci Bisiklet, Jakuzi, kolektif istanbul, Cenk Edoğan & Mehmet İkiz “Lahza”, Özgün Semerci, No Land gibi bağımsız sahnenin en heyecan verici ve alternatif isimleriyle All Saints Moda Kilisesi, Club Quartier, Dorock XL, Kadıköy Sahne, KargART, Living Room, Moda Sahnesi, Zor gibi Kadıköy’ün sevilen mekânlarına yayılacak.

*Bu konser, ViTRin kapsamında gerçekleştirilecektir.
Vitrin hakkında ayrıntılı bilgi için: https://goo.gl/WaU0mx
Biletler: 60 TL

Etkinliğe 2 kişilik davetiye kazanmak için sayfanın altındaki formu doldurmanız yeterli. Sonuçlar 4 Temmuz’da açıklanacak.

 

“All Saints Moda Kilisesi”

19.30 – Özgün Semerci
21.00 – Yakaza Ensemble

Gece Gezmesi’nin en nevi şahsına münhasır, en harika atmosferine sahip mekânı All Saints’te kapılar, punk kitlelerini yıllarca peşinden sürükleyen Second’ın solisti Özgün Semerci’nin solo projesiyle açılacak. Semerci’nin hard-core punk rock’tan sonra çok daha sakin seslere imza attığı, fakat gitar ve vokal tekniğiyle hala daha akustik punk pop şarkılarına göz kırpan projesi, son dönemde alternatif sahnede beğeniyle takip ediliyor. Semerci’nin, Jakuzi’nin yarısı Taner Yücel’in gitar, perküsyon ve miks aşamasında o kendine has sosundan kattığı albümü Bulandı Sularım’ı, 2016’da yayımlanmıştı.
Semerci’nin ardından kilise atmosferine ziyadesiyle uyum sağlayan bir grubu ağırlayacak. Farklı kültürlerden beslenen çok enstrümanlı, saykedelik, yoğun ve yolculuklu bir müzik yapan Yakaza Ensemble ile kilisenin ruhani mertebesine doğru irtifa kazanacağız.

“Club Quartier”

19.30 – “Lahza” Cenk Erdoğan & İkiz
21.00 – Kolektif İstanbul
22.30 – Ceylan Ertem

Gece Gezmesi’ne üçüncü kez ev sahipliği yapacak mekânlardan, yaz aylarında Moda’nın vazgeçilmezi olan Club Quartier’de açılışı Mehmet İkiz ve Cenk Erdoğan’ın projesi “Lahza” gerçekleştirecek. Bir göz kırpma süresi manasına gelen “Lahza”, davulcu Mehmet İkiz ve gitarist Cenk Erdoğan’ı bir araya getiriyor. Projenin isminin tam aksine, göz açıp kapayıncaya kadar aklınızdan çıkmayacak, yıllarca zihninizde yer alacak müzikal izdüşümler sunan ikili, doğaçlamalarını algoritmalaştırdıkları albümü İkiz’in kurucusu olduğu Stockholm Jazz Records üzerinden geçtiğimiz Mayıs ayında yayımlamıştı.
Lahza ile yaşadığımız kah dingin kah yoğun dakikaların ardından sahneyi devralacak Kolektif İstanbul, hareketli Balkon melodileriyle şarkılarıyla gecenin temposunu epey yükseltecek. Aralarında Montreux Caz Festivali’nin de olduğu birçok yurtdışı festivalinde sahne alan ve büyük beğeni toplayan ekip, çaldıkça zıvanadan çıkıyor, zıvanadan çıktıkça güzelleşiyor.
Club Quartier’de gecenin kapanışını yapacak isim ise Ceylan Ertem, her türden müzikseverin aradığını ve istediğini bulabileceği dillere destan performansıyla izleyiciye yine bütün şarkılara eşlik edip hep bir ağızdan söyleyecekleri ve yerinde duramayacakları dakikalar yaşatacak.

“Dorock XL”

20.30 – No Land
22.00 – Eskiz
23.30 – Son Feci Bisiklet

Gece Gezmesi’nin Dorock XL sahnesindeki açılışını bambaşka diller, bambaşka enstrümanlar ve bambaşka kalplerin sihirli melodilerini sunan etnik müzik grubu No Land yapacak. Ardından son albümleriyle kitlelerini epey genişleten rock’n roll üçlüsü Eskiz ile müziğin tuşesi ziyadesiyle yükselecek. Sınırları zorlayan tuşeleri optimuma çekme sorumluluğunu ise bütün şarkıları dillere pelesenk, yükselen yerli sahnenin başrol oyuncularından Son Feci Bisiklet üstlenecek.

“Kadıköy Sahne”

21.30 – Hayvanlar Alemi
23.00 – Kamufle Moral Band

Kadıköy Sahne’de sizi fazlasıyla özlediğiniz bir ekip, saykedelik folk ve rock grubu Hayvanlar Alemi karşılayacak. İçinde bulunduğumuz yüzyıla bir kala 1999’da Ankara’da kurulan grup, vakit kaybetmeden rotasını başkentten çok öteye çevirdi. Güneydoğu Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın geleneksel, popüler ve melez müziklerini kendi kimyasına dahil eden grup, günümüze kadar şekillendirdikleri müzikal formlarıyla kulvarındaki benzer gruplar arasından sıyrılmayı başarıyor. The Wire, Uncut ve The Guardian gibi müzik platformlarında adından övgüyle bahsedilen Hayvanlar Alemi’ne bu konserde davulda Orçun Baştürk eşlik edecek. Grubun ardından sahneyi Türk ezgilerini hip-hop ile buluşturan Kamufle Moral Band devralacak. Türkçe rap’in dev hayran kitlesine sahip ismi Kamufle ile alternatif rock grubu Moral’i buluşturan projenin Bilge Kösebalaban, Aslı Güngör ve Ece Özey düetlerine yer veren albümü büyük beğeni toplamaya devam ediyor.

“KargArt”

20.30 – Help! The Captain Threw Up
23.00 – Akın Sevgör

Kadıköy’de Barlar Sokağı deyince akla ilk gelenlerden, sokağın en değerli mekânlarından, müzisyenin en büyük dostu KargArt’ta sesini son dönemde sıkça duyduğumuz iki isim art arda sahne alacak. Post rock melodileriyle çıktığı yolda bir U dönüşü yapıp enstrümantal rock virajına giren Help! The Captain Threw Up’ın güçlü yaylılarıyla başlayacak gecenin devamında Fi dizisinin müziklerine de imza atan Akın Sevgör sahneyi devralacak. Aldığı klasik müzik eğitimini tutkusu olan elektronik müzikle birleştirip çok katmanlı ve bol yoğunluklu bir sesler evreni oluşturan Sevgör, KargArt izleyicisini kendi evrenine doğru yolculuğa çıkaracak.

“Living Room”
20.00 – Meriç Çalışan Quintet
21.30 – Çağıl Kaya Quintet
23.00 – Cem Tuncer Quartet
Gece Gezmesi’nin festivalin çizgisine en yakın tandansta durduğu mekânı Living Room’da başrol yine cazda olacak. Caz vokalin yıldızı parlayan genç isimlerinden, 2015’te The Roots of Jazz ile Parklarda Caz sahnesini de deneyimleyen Meriç Çalışan’ın performansıyla açılacak gecenin devamında Happy People ve Bir Şeyler Eksik projelerinden tanıdığımız Çağıl Kaya, yepyeni albümü Şimdilik Her şey Yolunda’dan şarkıları, harikulade sesiyle ve beşlisiyle birlikte sahnede olacak. Caz notalarıyla dolacak mekânın kapanışını ise gitarda Cem Tuncer, saksafonda Engin Recepoğulları, basta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu’ndan oluşan Cem Tuncer Quartet gerçekleştirecek. Caz dünyasında hepsi rüştünü ayrı ayrı ispat etmiş isimlerin bir araya geldiği dörtlü, kulaklarınıza ikinci baharını yaşatacak.

“Moda Sahnesi”

20.00 – Big Beats Big Times featuring Jakub Kurek
21.30 – Jakuzi
23.15 – Gevende

Gece Gezmesi’nin her biri kendi janrında rüştünü ispat etmiş isimleri bir araya getirdiği Moda Sahnesi’nden bir an bile ayrılmak istemeyecek, Gece Gezmesi’nin gereğini nasıl yerine getireceğiniz konusunda kendinize dersinize çalışma notu almak isteyeceksiniz.
Yerli sahnenin en joker davulcusu, bütün müzisyenlerin grubunda sahip olmak istediği Berke Can Özcan’ın tabir-i caizse davulcular rüya takımı projesi Big Beats Big Times’la kendinizi Whiplash filmini yeniden izliyor gibi hissedeceksiniz. Şanslıysanız birkaç bageti yakalamayı başardıktan sonra huzurlarınızda son yılın en çok ses getiren grubu, synth pop’u kitlelere yeniden sevdiren Jakuzi olacak. Yayımladıkları ilk teklileri “Koca Bir Saçmalık” ile geçtiğimiz yaz alternatif müzik dünyasını kasıp kavuran, yerli sahnenin gözbebeğine dönüşen grup, hiç vakit kaybetmeden yurtdışında da dev ses getirerek Berlin menşeli City Slang Records bünyesine dahil oldu ve Mayıs ayında gerçekleştirdikleri Avrupa turnesiyle saflarını okyanus ötelerinde genişletti. İyi müziğe doydukça daha fazlasını isteyeceğiniz Moda Sahnesi’nin kapanışında ise yerli alternatif sahnenin en önemli gruplarından Gevende sahnede. Her performanslarında müziğinden vokaline doğaçlama nedir sorusunun cevabını tekrar tekrar veren grup, yıllardır hasretle beklenen yeni albümleri Kırınardı’nın ardından bütün biletleri tükenen bir dizi konsere imza attı. Bunları kaçıranlar veya bu tada yeniden varmak isteyenler için Gevende, şimdi Gece Gezmesi’nde.

“Zor”

22.00 – Tolerance Break
23.00 – Grup Ses DJ Set
01.00 – Kaan Düzarat & Kerem Akdağ DJ Set

Gece Gezmesi’nin sabahlara kadar dansından sorumlu mekânı Zor, sizleri yerinizde oturtmamak konusunda yine epey iddialı. 2010’ların başında yerli sahneyi kasıp kavuran elektro pop grubu Multitap’in arkasındaki isimler Selim Siyami Sümer ve Taçkın Bilal’in yeni projesi Tolerance Break ile başlayacak gecenin en sıcak saatlerinde Grup Ses setin arkasına geçecek. Grup Ses Beats olarak hayatlarımıza hızlı bir giriş yapan prodüktör, son dönemde epey popüler olan “edit” furyasının yerli sahnedeki öncülerinden. Grup Ses’in hip-hop, jungle, dubstep ve saykedelik sularda gezinecek soluksuz performansının ardından ise elektronik müziğin biri veteran diğeri yıldızı parlayan isimleri seti devralacak. DJ’liğe 14 yaşında başlayan, profesyonel kariyerinin yaklaşık 15. senesinde olan, dünya çapında da en çok aranan Türkiyeli prodüktörlerden Kaan Düzarat ile soul ve house prodüksiyonlara imza atan, ismini daha şimdiden yurtdışı festivallere yazdıran Kerem Akdağ, Zor’da sabahın ilk ışıklarını yakacak.