Pera Müzesi’nin düzenlediği “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi kapsamında gerçekleştirilen etkinlik programı, sanatçı Nikita Alexeev’in konuk olacağı bir söyleşi ile son buluyor. Alexeev’i, küratör Alistair Hicks ile bir araya getiren söyleşi, sergide yer alan “İkonostasis Kravatı” adlı eserden yola çıkarak Moskova kavramsalcılığı üzerine tartışma imkânı sunuyor.

Küratör Hicks ile, “son on yılın büyük bir bölümünü sürekli değişen bir dünyadaki konumunu yeniden tanımlayarak geçirdiğini” söylediği Alexeev’i bir araya getiren söyleşi, 18 Temmuz Salı günü saat: 18:30’da, Pera Müzesi’nin “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergi salonunda ücretsiz gerçekleşiyor.

Nikita Alexeev

Sanatçı, yazar, eleştirmen ve çağdaş sanat dünyasının en önemli ve tartışmalı isimlerinden Nikita Alekseev, kişisel olarak en avantajlı olduğu durumda bile dışarlıklı görünmeyi başarıyor. Mosova Grafik Sanatlar Enstitüsü’nde eğitim gören sanatçı erken yaşlarda çağdaş Batı sanatıyla tanıştı, metin ve imge ilişkisine ilgi duydu ve Moskova kavramsalcılarına katıldı. Kolektif Eylemler grubunun meditatif performanslarında yer aldı ve Moskova Yeni Sanat Arşivi’nin (МАНИ) düzenleyicilerinden biri oldu.

Sergi salonunda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizcedir, Türkçe ardıl çeviri yapılacaktır.