Fuminori Nakamura’nın ödüllü romanı Hırsız, Mehmet Gürsel çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

“Dünyada açlık çeken tek bir çocuk bile olduğu müddetçe, her türlü servet çalıntıdır.”

Nişimura, Tokyo’nun kalabalık sokaklarında zenginlerin cüzdanlarını çalan usta bir yankesicidir. Ailesi, arkadaşı yoktur. Ne var ki bu yalnız hayatı eski bir suç ortağıyla karşılaşınca altüst olacaktır. Yeni bir iş almak zorunda kalan Nişimura’nın kadere tüm iradesiyle karşı koyacağı, acımasız bir yol vardır önünde…

Çok ödüllü Japon yazar Fuminori Nakamura’nın ülkesinde en önemli edebiyat ödüllerinden Kenzaburo Oe Ödülü’ne layık görülen romanı, İngilizce ve Fransızca dahil on iki dile çevrildi.

Kader dediğimiz şeyin kan dondurucu ve hayranlık uyandırıcı karanlığıyla okurlarını yüzleştiren Hırsız, Wall Street Journal tarafından 2012’nin En İyi Romanları’ndan biri seçildi. 

The Guardian romanı, “Zekice, ilgi çekici ve şaşırtıcı ölçüde dokunaklı bir hikâye” olarak niteledi. 

Yazar Hakkında

Fuminori Nakamura 1977’de doğdu. İlk romanı Cu ile 2002’de Şinço Yeni Yazarlar İçin Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Şako ile 2004’te Noma Yeni Yazarlar Ödülü’nü, Tsuçi no Naka no Kodomo ile 2005’te Akutagava Ödülü’nü aldı.

2010’da Japonya’nın en önemli edebiyat ödüllerinden Kenzaburo Oe Ödülü’ne layık görülen Suri (Hırsız), 2013 yılında Wall Street Journal tarafından 2012’nin En İyi Romanları’ndan biri seçildi.

Nakamura, 2014 yılında Kara Roman’a katkılarından dolayı David L Goodis Ödülü’ne, 2016’da Vataşi no Şometsu ile Prix des Deux Magots Bunkamara Ödülü’ne hak kazandı.