Delidolu Yayınları’nın Şubat 2017’de Türkçeye kazandırdığı George Saunders’ın ilk romanı “Arafta” dünyaca ünlü edebiyat ödülü Man Booker’ın bu yılki uzun listesine girmeye hak kazandı.

En saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker Roman Ödülü’nün 2017 yılı uzun listesi açıklandı. 144 eser arasından seçilerek listede yer almaya hak kazanan 13 romandan biri de Saunders’ın Arafta adlı kitabı. Ödüle aday gösterilen diğer isimlerden birkaçıysa Paul Auster, Zadie Smith, Ali Smith ve daha önce bu ödülü alan Arundhati Roy.

Arafta, Şubat ayında Amerika ile aynı anda Türkiye’deki okurlarla buluşmuş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Roman, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlu Willie Lincoln’ı kaybetmesinin ardından girdiği içsel serüveni, arka planda Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemdeki gelişmeleriyle harmanlayarak bir araya getiriyor. Zihin zorlayan kurgusu, özgün biçimi ve acıyı mizahi bir öge haline getirebilen üslubuyla, Arafta ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor.

Saunders’ın Delidolu Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Aralığın Onu, Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, Pastoralya, İkna Ulusu gibi dört öykü kitabı daha bulunuyor. Aralığın Onu adlı öykü seçkisiyle 2014 Folio Ödülü’nü kazanan George Saunders, 2002’de The New Yorker tarafından “40 Yaşın Altındaki En İyi Yazarlar”dan biri seçildi ve 2013 yılında Time dergisinin “Dünyadaki En Etkili 100 Kişi” listesinde yer aldı.