Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl 15.si düzenlenen Tiyatro Festivali’nde 15 oyun izleyici ile buluştu. Her akşam yaklaşık bin beş yüz kişinin katıldığı oyunları bugüne kadar yaklaşık 20 bin kişi izledi. Tüm oyunların ilgiyle izlendiği festival 18 Ağustos Cuma günü sona eriyor.

Son haftasına giren Tiyatro Festivali’nde bu hafta sezon boyunca kapalı gişe oynayan oyunlar izleyici ile buluşacak.

15 Ağustos Salı akşamı Kadıköy Emek Tiyatrosu “Sevmekten Öldü Desinler” oyunuyla şarkıcılık hayalleri kuran Gönül ve Mustafa’nın hikâyesini seyirci ile buluşturuyor.

Festivalin 16 Ağustos Çarşamba günü sahne alacak oyunu ise ünlü tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu’nun “Usta ve Çırak” isimli oyunu.

Uygur Sanat Tiyatrosu ise 17 Ağustos Perşembe akşamı “Akidezadeler-Bir Tatlı Huzur” isimli oyunla Özgürlük Parkı Sahnesi’nde olacak. Nejat Uygur’un yazdığı ve Süha Uygur’un yönettiği oyun; İstanbul’un köklü ve önemli ailelerinden biri olan Akidezadelerin hayatını konu alıyor.

Festival, 18 Ağustos Cuma akşamı Nâzım Hikmet’in yaşamından kesitlerin ozanın şiirleri ile anlatıldığı Genco Erkal tarafından uyarlanan “Yaşamaya Dair” oyunu ile veda edecek. Beş yılda 260 kez kapalı gişe oynayan oyunda Tülay Günal ve Genco Erkal Selamiçeşme Parkı’nda izleyici ile buluşacak.

Tiyatro Festivali’ne dair konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tiyatroseverlerin sezonda izleyemediği bazı oyunları yıldızlar altında izlemeye katkı sunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Ben de sezonda izleme fırsatı bulamadığım bazı oyunları festivalde izledim. Festivale ilgi her geçen yıl artıyor. Bu ilgi bizi çok mutlu ediyor. Sanata, edebiyata, tiyatroya ilginin artmasını çok önemli buluyorum. Tiyatro hayattır, inattır. Sanata, tiyatro ile hayata ve ideallerimize tutunacağız. Sahne alan tüm oyuncularımıza ve tiyatro sahnelerine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl yine sezonun en iyi oyunları ile Özgürlük Parkı’nda olacağız,” dedi.

Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenen oyunların ücretsiz davetiyeleri Kadıköy Belediyesi’nin kültür merkezlerindeki gişelerden alınabiliyor.