16 Ağustos, Elvis Presley’in 40. ölüm yıldönümü. Spotify, Rock’n Roll Kralı’nın arkasında bıraktığı mirası anmak üzere Elvis Presley’nin hâlâ devam eden müzikal etkisini mercek altına aldı.

Elvis’in ölüm haberi 1977 yılında tüm dünyayı derinden sarsmıştı, ama ölümünün ardından 40 yıl sonra müzikseverler, “Jailhouse Rock”, “Hound Dog” ve “Can’t Help Falling in Love” gibi şarkılar başta olmak üzere bu müzik ikonunun unutulmayan hitlerini dünyanın her yerinde dinlemeye devam ediyor.

Elvis’in şarkıları milyarca kez dinlendi, öyle ki Elvis şarkılarının dinlenme rakamı neredeyse 4000 yıllık bir dinleme süresine tekabül ediyor. Elvis’in Amerika ve globalde en çok dinlenen şarkısı “Can’t Help Falling in Love” bugüne kadar 90 milyondan daha fazla dinlendi. “Suspicious Minds” ise dünya genelinde 69 milyon dinlenme sayısı ile ikinci sırada. Türkiye listesinin ilk sırasında yer alan “Jailhouse Rock” ise globalde 68 milyona varan dinlenme sayısı ile 3 numara. Türkiye’de en çok dinlenen Elvis şarkılarının ikinci sırasında “Can’t Help Falling in Love” yer alırken, A Little Less Conversation ise 3. sırada bulunuyor.

Spotify verilerine göre, şaşırtıcı bir şekilde Elvis şarkılarını en yüksek dinleme oranına sahip ülke kendi ülkesi olan Amerika değil. Elvis’i en çok dinleyen ülkelerde başı İsveç çekiyor. İngiltere, Şili, İzlanda ve Hollanda ise İsveç’ten sonra en çok Elvis dinlenen ülkelerin başında geliyor.

En çok Elvis dinleyen TOP 5 şehirden üçü ise İngiltere’den. Glasgow, ilk sırada yer alırken Manchester 3, Birmingham ise 5. sıraya yerleşiyor. TOP 5 içinde 2. sıraya yerleşen Şili’nin Santiago şehri olurken, İsveç’ten Göteborg ise 4. sırada yer alıyor.

Kral’ın yarattığı efsaneyi, ölümünün 40. yılında hatırlamak için This Is: Elvis Presley başlıklı çalma listesini dinleyebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Dinlenen Elvis Şarkıları

1. Jailhouse Rock
2. Can’t Help Falling in Love
3. A Little Less Conversation – JXL Radio Edit Remix
4. Suspicious Minds
5. Hound Dog
6. Heartbreak Hotel
7. It’s Now or Never
8. In the Ghetto
9. Burning Love
10. Love Me Tender

Dünyada En Çok Dinlenen Elvis Şarkıları

1. Can’t Help Falling in Love
2. Suspicious Minds
3. Jailhouse Rock
4. Blue Christmas
5. In the Ghetto
6. A Little Less Conversation – JXL Radio Edit Remix
7. Hound Dog
8. Always On My Mind
9. Burning Love
10. Heartbreak Hotel

En Çok Elvis Dinlenen Ülkeler

  1. İsveç
  2.  Birleşik Krallık
  3.  Şili
  4.  İzlanda
  5. Hollanda
  6. İrlanda
  7. Belçika
  8. Norveç
  9. Liechtenstein
  10. Kıbrıs

En Çok Elvis Dinlenen Şehirler

1. Glasgow, İngiltere
2. Santiago, Şili
3. Manchester, İngiltere
4. Göteborg, İsveç
5. Birmingham, İngiltere
6. Dublin, İrlanda
7. Stockholm, İsveç
8. Oslo, Norveç
9. Melbourne, Avustralya
10. Amsterdam, Hollanda