Nezih Kebap Yuvalama, yıllar sonra yeniden Rumeli yakasında. Köklü lokanta, “Boğaz’da kebapçı iş yapmaz,” diyenlere, hem lezzetli yemekleri hem de duruşuyla ders veriyor…

İstanbul’daki geçmişleri, 1981 yılına, Eminönü’ndeki Mercan Yokuşu’na dayanıyor. İsmail Hakkı Öztürk’ün kurduğu Nezih Kebap Yuvalama, 10 yıl sonra karşı yakaya, Kazazker’e taşınıyor. Burada serpiliyor, Anadolu yakasının vazgeçilmezlerinden biri oluyor kısa sürede. Sonra Kozyatağı şubesi açılıyor. Artık İsmail Hakkı Bey aramızda değil ama oğlu Galip Bey, bayrağı yere düşürmeden yola devam ediyor. Ve şimdi Rumeli Hisarı’ndalar.

Hisar’ın hemen yanında, Boğaz’ın en güzel noktalarından birinde açılmış Nezih Kebap Yuvalama. 2013 başında merhaba demişler Boğaz’a ama yılların getirdiği tecrübeyle aksayan hiçbir şey yok nezih lokantalarında.

Hisar’da bir lezzet elçisi

Bir kere çok şık bir mekân yaratmışlar. Dekorasyon son derece elegan. Garsonlar daha siz kıpırdanır kıpırdanmaz yanınızda bitiyor. İşlerinin ehliler, tıpkı mutfak ekibi gibi.

Antep mutfağını temsil ettiklerinin farkında ustalar. Malzeme Antep’ten, maharetli dokunuşlar onlardan.

Gavurdağı salatası, zahter salatası, yeşil zeytin piyazı, muhammarası, 1. sınıf tulum-tereyağı, sıcak pastırmalı humusu, cacığı derken bir anda masayı donatıyor servis elemanları. Sıcak pidemiz de geliyor, lezzet şöleni başlıyor böylece. Her bir tabak, vasatın çok üzerinde.

Dur durak yok bize o gece ama. Daha şöyle arkamıza yaslanıp bir nefes alalım diyoruz, yuvalama çorbası konuveriyor önümüze kaşla göz arasında. İçindeki et çok lezzetli, kıvam yerinde. Arkasından fındık lahmacun, içli köfte ve çiğ köfte geliyor. Ve güveçte sıcak Antep peyniri. 2-3 dakikada bir de Galip Bey (Öztürk)… İşin başında durmanın bir işletme için ne kadar önemli olduğunun farkında. Son derece saygılı, kadirşinas bir beyefendi.

Küşlemeye övgü

Sıra, etlerde. Trakya ve Balıkesir’den geliyormuş etler. Fıstıklı kebap, kuzu pirzola, Adana ve küşlemeden tadıyoruz. Her biri lezzetli ama küşleme çok iyi. Kuzunun bonfilesi olarak da bilinen bu küçük terbiyeli et parçası, olağanüstü nefasette. Yemeğin sonunda tercihimiz baklava tabii. Gün aşırı Antep’ten kargoyla geliyormuş. Bu da utandırmıyor.

Kahvaltı, ah o kahvaltı…

Nezih Kebap Yuvalama, çok kısa sürede yeni yerinde sivrildi. Özellikle dillere destan kahvaltısıyla fark yarattı. Serpme yöresel kahvaltısında 30 farklı çeşit yer alıyor. Hem Antep’e özgü tatlar, hem de Türkiye’nin farklı yörelerinden tedarik edilen ürünler baş köşede. Trabzon’un tereyağı, Ezine’nin peyniri, Kars’ın gravyeri, Afyon’un sucuğu ve kaymağı, Kayseri’nin pastırması, Artvin’in balı, Edremit’in zeytinyağı ve ev yapımı reçeller, tadacaklarınızın sadece küçük bir özeti.

Fiyatlar çok ucuz değil burada ama lezzet derseniz lezzet, ambiyans derseniz ambiyans, hizmet derseniz hizmet… Yani işlerinin hakkını veriyorlar, emeklerinin karşılığını sonuna kadar hak ediyorlar…

Siz siz olun, Boğaz’a dalıp bu güzel lezzetlere sırtınızı dönmeyin.

Adres: Yahya Kemal Cad. No: 24 Rumeli Hisarı
Tel: 0 212 265 74 55
www.nezihkebap.com