Sarıyer sahilinde, sıra sıra balıkçıların, meyhanelerin arasında hemen dikkat çeken bir meyhane Denizkızı. Alabildiğine salaş, alabildiğine sevimli. Samimi bir meyhane arıyorsanız, zor bulunur ondan iyisi…

Aslında yazın gelmek vardı ama zaman darlığından bir kış günü uğradık, Sarıyer sahilindeki Denizkızı Meyhanesi’ne. Olsun, yine de sevimli… Neredeyse 30 yıllık dostum Levent (Kadagan), Deniz ve daha şimdiden deniz börülcesi soran, tereyağında karides yiyen oğulları Can Bey’le (o günlerde 5 yaşını yeni doldurmuştu şimdi maşallah dana kadar oldu!) mekânın üst katına kurulduk. 3-4 masa, aşağıda biraz daha fazlası. Mutfak desen iki kişi aynı anda zor giriyor. Ne kadar küçük olduğunu anlayın.

Mezeler az ve öz, tazecik

1968’den beri hizmet veriyor. Son 6 yıldır sahibi, Göksel İğdeli. Bazen serviste, bazen kasada. Mutfağa giriyormuş zaman zaman…

Mezeler az ve öz. Ne tazeyse o gün, o var. Yani hemen her gün farklı bir çeşit bulmanız olası.

Deniz ürünleri de aynı şekilde. Denizden ne çıkarsa o.

Yan masadan özenip kalamar tava isteyelim dedik, taze bitmiş.

İşte böyle işletmeleri seviyorum. Doğru, dürüst, samimi… Varsa var, yoksa yok. Zorlamaya da gerek yok zaten.

Midye tavayı kaçırmayın

O gün kısmetimize barbunya pilaki, soslu hamsi, közde patlıcan düştü. Hepsi taze, usta işi. Her yerde yeme imkânı bulamadığımız midye tavanın mönüde olduğunu görünce dayanamadık tabii. Midyeler taptaze, un değil midyenin tadını alıyorsunuz, yağ da çektirmemişler. Uzun süredir bu kadar lezzetlisini yememiştim.

Can Bey’in bir parça huysuzluk edip azını yediği tereyağında karidesi biz bitiriyoruz.

Bir de ortaya hamsi-istavrit tava söylüyoruz. Mis gibi… Balıkların denizden yeni çıktığı belli. Ne de olsa denize birkaç metre mesafede Denizkızı.

Hesapta da üzmüyor Denizkızı. Rakılı biralı bir masaya ödeyeceğiniz en fazla tutar, 80-100 TL olur.

Duvarlar konuşuyor burada

Mavi tahta sandalyeler, beyaz masalar, sağda solda balıkçı ağlarıyla ferahlık veren, dip dibe oturduğunuz ama hiç rahatsız olmadığınız, aksine yan masadakilere laf atıp sohbete dalabileceğiniz bir yer, Denizkızı Meyhanesi. Eski zamanların dostluğu, samimiyeti her köşesine sinmiş. Müdavimler her daim aynı yerlerinde, tanıdık yüzler gani.

Müzikler güzel, kulağı tırmalamıyor, başka diyarlara götürüyor hatta sizi.

Duvarlarına kendinizden de bir iz, küçük bir not bırakabilirsiniz isterseniz, tamamen size kalmış.

Denizkızı, hep böyle salaş, sevimli kalsın. Olmaz mı?

Adres: Camiarkası Sok. No: 7 Sarıyer/İstanbul
Tel: 0 212 242 85 70