“Uyku” ve “Tuhaf Kütüphane”den sonra yine çizimlerini Kat Menschic’in yaptığı bir Murakami kitabı… İki parçadan oluşan bir öykü “Fırın Saldırısı” Doğan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bir ismi olmayan kahramanımız ve arkadaşı, korkunç bir açlık çekmektedir. Birlikte bir fırına saldırmaya karar verirler. Bıçaklarını alıp yola çıkarlar. Fırına gidince fırın sahibine niyetlerini açık açık söylerler: paraları yoktur ve ekmek çalmaya gelmişlerdir.

Fırın sahibi onlara başka bir teklif sunar. Eğer kendisinin dinlemekte olduğu Wagner albümü onunla birlikte sonuna kadar dinlerlerse istedikleri kadar ekmek verecektir onlara. Dinlerler, karınlarını doyururlar ve giderler.

Aradan yıllar geçmiş, kahramanımız evlenmiştir. İki haftalık evlidir. Gecenin bir yarısı karısıyla birlikte büyük bir açlık duyarak uyanırlar. Karısının hayatında yaşamadığı bir açlıktır bu. Ve evde bira ve soğan dışında yiyecek bir şey yoktur.

Bu açlık kahramanımıza geçmişte arkadaşıyla yaşadığı açlığı ve fırın saldırısını hatırlatır. Karısına bu hikâyeyi anlatır.

Karısı o saldırının tamamlanmamış olarak kalması sonucu bugün böyle anlaşılmaz bir açlık çektiklerini söyler. Yapılacak tek bir şey vardır: yeniden bir fırına saldırmak!

Haruki Murakami

1949’da Kyoto’da doğdu. Vaseda Üniversitesi’nde klasik drama eğitimi aldı. 21. yüzyıl edebiyatının en önemli isimlerinden olan Murakami’nin kitapları pek çok ödül aldı, tüm dünyada ellinin üzerinde dile çevrildi. Haruki Murakami’nin tüm kitapları Doğan kitap tarafından yayımlanmaktadır.

Kat Menschik

Berlin ve Odenbruch’ta yaşıyor, Serbest illüstratör olarak çalışıyor. Çizimleri düzenli olarak Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung’da yayımlanan Menschic, Murakami’nin Uyku ve Tuhaf Kütüphane isimli kitaplarının da çizeridir.