Bolşoy  Balesi Gösterimleri, klasik eserlerin günümüzün en iyi koreografları tarafından, dünya çapında dansçılarla sinema için yeniden yorumlandığı versiyonlarıyla Zorlu PSM’de sanatseverlerle buluşturuyor. 

Alexei Ratmansky’nin üç eseri Le Corsaire, Romeo and Juliet ve The Flames of Paris; John Neumeier’den The Lady of the Camellias ve Jean-Christophe Maillot’dan nefes kesen The Taming of the Shrew’un yanı sıra üç zamansız klasik de Zorlu PSM ekranlarından yayınlanacak: Giselle, The Nutcracker ve Coppélia.

08 Ekim 2017

The Taming of the Shrew

Müzik: Dmitri Shostakovich
Koreograf: Jean-Christophe Maillot
Hikâye: William Shakespeare
Cast: Ekaterina Krysanova (Katherina), Vladislav Lantratov (Petruchio), Olga Smirnova (Bianca), Semyon Chudin (Lucentio), Anna Tikhomirova (Hizmetçi), Igor Tsvirko (Hortensio), Vyacheslav Lopatin (Gremio), Artemy Belyakov (Baptista)

Baptista, fırtınalı bir karakteri olan kızı Katharina’yı ile evlendirmek için çabalamaktadır. Katharina ise herhangi bir erkeğin kendine uygun olmadığını düşünen bir huysuzdur.

Kendisi kadar huysuz olan Petruchio ile karşılaştığında, doğanın iki gücü beklenmedik ve patlayıcı bir şekilde bir araya geliyor.

Ünlü koreograf Jean-Christophe Maillot, Shakespeare’in patırtılı komedisi ile Bolşoy Balesi dansçılarının zekâ dolu, atletik ve canlı yanlarını ortaya çıkarıyor. Ekaterina Krysanova ve Vladislav Lantratov sadece Bolşoy’da görülebilecek harika eğlenceli bir prodüksiyonla birbirlerine meydan okuyor ve nihayetinde birbirlerinin yeteneklerine teslim oluyorlar.

19 Kasım 2017

Le Corsaire

Müzik: Adolphe Adam
Koreograf: Alexei Ratmansky
Libretto: Jules Henri Vernoy de Saint-Georges ve Joseph Mazilier
Cast: Bolşoy Başdansçıları, Solistler ve Bale Topluluğu

Hareketli bir pazarın ortasında korsan Conrad, köle tüccarı Lankedem’in çarşısında güzel koruyucu Medora’ya ilk görüşte âşık olur. Lanquedem onu ​​Paşa’ya satmaya karar verdiğinde Conrad, Medora’yı kaçırıyor.

Lord Byron’un epik şiirinden esinlenerek ve Petipa’nın egzotik 19. yüzyıl klasiklerinden Alexei Ratmansky tarafından uyarlanan bu repertuar, Bolşoy’un en görkemli yapımlarından biridir.

Huşu uyandıran muhteşem bir gemi kazası ve etkileyici manzara ile tamamlanan bu büyük romantizm, neredeyse tüm topluluğun dans etmesine olanak sağler ve özellikle tiyatroda mucizeler arayanlara yöneliktir.

17 Aralık 2017

The Nutcracker 

Müzik: Pyotr Tchaikovsky
Koreograf: Yuri Grigorovich
Libretto: Yuri Grigorovich (E.T.A. Hoffmann ve Marius Petipa’nın Ardından).
Cast: Denis Rodkin (Fındıkkıran Prens), Anna Nikulina (Marie), Andrei Merkuriev (Drosselmeyer), Vitaly Biktimirov (Fare Kral), ve Bolşoy Balerinleri

Noel arifesinde, saat gece yarısı olduğunda Marie’nin oyuncak askeri canlanır ve bir prense dönüşür! Kısa süre içinde, Marie ve prens canlanan diğer oyuncaklarla birlikte, unutulmayacak rüya gibi bir maceraya atılır.

Tüm aile için bir tatil geleneği olan Fındıkkıran, iki saat süresince izleyicileri kendi büyülü dünyasına hapsediyor. Tchaikovsky’nin sevilen bestesi ve Bolşoy’un muhteşem dansçıları ile The Nutcracker kaçırılmaması gereken bir hazine!

21 Ocak 2018

The Lady of the Camellias

Müzik: Frédéric Chopin
Koreografi: John Neumeier
Hikâye: Alexandre Dumas
Cast: Svetlana Zakharova (Marguerite Gautier), Edvin Revazov (Armand Duval), Anna Tikhomirova (Manon Lescaut), Semyon Chudin (Des Grieux), Kristina Kretova (Prudence Duvernoy), Mikhail Lobukhin (Gaston Rieux), Anna Antropova (Nanina), Andrei Merkuriev (Monsieur Duval), Daria Khokhlova (Olympia)

İlk kez Paris’e geldiğinde, genç ve naif Armand, çekici ve cazip Marguerite Gautier’in büyüsüne kapılır. Karşılaşmaları, tutkulu ve kararlı bir sevgiyi doğurur.

Alexandre Dumas romanı Bolşoy sahnesinde hayat buluyor, başbalerin Svetlana Zakharova, aşkı ve kurtuluşu arayan hayat kadını Marguerite olarak karşımıza çıkıyor. Bolşoy, koreograf John Neumeier’in nadir güzellikteki ve trajik derinlikteki eserini Chopin’in romantik piyanosu eşliğinde yeni duygusal zirvelere taşıyor.

18 Şubat 2018

Romeo and Juliet

Müzik: Sergei Prokofiev
Koreograf: Alexei Ratmansky
Hikâye: William Shakespeare
Cast: Bolşoy Başdansçıları, Solistler ve Bale Topluluğu

Verona’da Montague ailesinden Romeo ve Capulet ailesinden Juliet birbirlerine delilerce âşıktır ve ailelerinin düşmanlığının ortasından kalırlar…

Bolşoy Balesinin eski sanat yönetmeni Alexei Ratmansky, bu prodüksiyonşa Shakespeare’nin sevilen eserine kattığı taze yorumla yeniden can veriyor.

Prokofiev’in romantik müziklerine, Ratmansky’’nin parlak ve ayrıntılı adaptasyonu eklendiğinde ortaya rakipsiz bir görsel şölen çıkıyor.

18 Mart 2018

Giselle

Müzik: Adolphe Adam
Koreografi: Yuri Grigorovich
Libretto: Theophile Gautier ve Jean-Henry Saint-Georges
Cast: Svetlana Zakharova (Giselle), Sergei Polunin (Albrecht), Ekaterina Shipulina (Myrtha), Denis Savin (Hans) ve Bolshoi Bale Topluluğu

Giselle, sevdiği Albrecht’in başka bir kadına vaat edildiğini öğrendiğinde, sevgilisinin kollarında kırık bir kalpten ölür. Albrect yas tutarken Giselle, sadakatsiz erkeklerleri ölümüne dans etmeyi amaçlayan intikam ruhu Wili olarak hayata döner…

Baş balerin Svetlana Zakharova, Bolshoi’da 150 yıldan uzun süredir izleyicileri büyülemeye devam eden, bu muhteşem balede, Sergei Polunin ile sahne alıyor.

29 Nisan 2018

The Flames of Paris

Müzik: Boris Asafiev
Koreograf: Alexei Ratmansky
Libretto: Nikolai Volkov ve Vladimir Dmitriev
Cast: Bolshoi Başdansçıları, Solistler ve Bale Topluluğu

Fransız Devrimi döneminde Jeanne ve kardeşi Jérôme devrime destek olmak için Marsilya’dan başkent Paris’e taşınırlar. Özgürlük için savaşırken ikisi de aşkı bulur…

Çok az bale, Vasily Vainonen’in The Flames of Paris eserini Alexei Ratmansky yönetimindeki Bolshoi Balesi kadar güçlü ve dinamik bir şekilde yansıtabilir.

Güçlü bir virtüözlük ve çarpıcı pas de deux ile Bolşoy Balesi, Moskova sahnesinde aşılması güç bir coşku yaşatıyor.

Gösterim biletleri Biletix‘ten temin edilebilir.