İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Ekim ayında “Seyahatname 2”, “Uyuyan Güzel” ve “Faust” eserleri ve gala konseriyle Zorlu PSM’de sanatseverlerle buluşacak.

7 Ekim 2017 / 20:00

Seyahatname-2

Beyhan Murphy’nin en tanınmış yapıtlarından Seyahatname 1‘in yeni sürümü Seyahatname 2, şimdiye kadar İspanya, Hollanda, Slovenya, Tayland, Cezayir, Bosna ve İsrail’de sahnelendi.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname‘sinden bölümleri, Elif Şafak’ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı pasajları ile birleştiren eser, hayatın ortak bir yolculuk olduğu olgusundan yola çıkıyor.

Mor ve Ötesi grubundan Burak Güven’in deneysel rock tadı taşıyan müziği, Ayşegül Alev’in retro-urban kıyafetleri, Ozan Açıktan’ın video yapımı ile Osmanlı minyatürlerini ile buluşturan Seyahatname’de, dansçı seyyahlar 70 dakika sahnede kalıyorlar. Metinler canlı olarak dansçılar tarafından Türkçe okunurken ekranda İngilizce olarak yansıtılıyor.

Elif Şafak’ın Med-Cezir, Yap-Boz, Zühre Yıldızı gibi çağdaş metinleri, Evliya Çelebi’nin Seyahatname‘sinden Cambaz ve Acayip Şeyler, Bir Değişik Hamam, Leyleklerin Hikâyesi gibi bölümlerle kaynaşarak oyunun belkemiğini oluşturuyor.

Seyahatname 2‘de, insanının içsel yolculuğundaki gelişimi, Evliya Çelebi’nin bazen macera, bazen de tılsımla dolu seyahatleri ile eş zamanlı olarak sergileniyor.

12 Ekim 2017 / 20:00

Gala Konseri

2017-2018 sanat sezonuna damgasını vuracak olan Zorlu PSM-İDOB (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) işbirliğinin ilk buluşması… 

Bizet’den Verdi’ye, Puccini’den Donizetti ve Bellini’ye, önemli bestecilerin operalarından oluşan repertuar, Serdar Yalçın’ın orkestra şefliği ve deneyimli solistler Aylin Ateş, Murat Güney, Efe Kışlalı, Hüseyin Likos, Ayşe Sezerman, Nazlı Deniz Süren eşiliğinde Zorlu PSM’de sanatseverlerle buluşacak.

 

 

14 Ekim 2017 / 20:00

Faust

“Şeytana uyma, yanarsın!”

İhtiyar Doktor Faust gençliğin özlemini duymaktadır. Dua da etse derdine çare bulacağından emin değildir; bu sebeple şeytanı çağırmaya karar verir.

Şeytan Méphistophélès yüzünde alaycı gülümseyişiyle görünür ve buna karşılık ondan ruhunu ister. Faust düşünürken Méphistophélès kozunu oynar. Aniden güzel bir kız hayali belirir; bu Marguerite’dir. Faust heyecanla pazarlığı kabul eder.

 

18 Ekim 2017 – 20 Ekim 2017 / 20:00

Uyuyan Güzel

Kötü kalpli peri Carabosse, Prenses Aurora’nın vaftiz törenine davet edilmediği için son derece öfkelidir. Bunun intikamını almak için Aurora’yı lanetler: Prensesin on altıncı yaş gününde parmağına bir iğne batacak ve ölecektir.

Leylak Perisi’nin, laneti tamamen ortadan kaldıracak gücü yoktur, ama lanetin içeriğini değiştirmeyi başarır: Aurora, parmağına iğne battıktan sonra huzur içinde 100 yıl boyunca uyuyacak ve 100 yılın sonunda yakışıklı bir prensin öpücüğü ile uyanacaktır.

 

Etkinlik biletlerine buradan ulaşılabilir.