Ece Temelkuran’ın yazılarından derlenen “İyilik Güzellik” Can Yayınları etiketiyle raflarda.

Çıldırtıcı kötülük şenliğine rağmen, “Nasılsın?” dendiğinde hepimiz öyle cevap vermeyi yeniden hatırlayalım istedim:
“Ne olsun! İyilik güzellik.”

“Pek yakında tıpkı bizim gibi Batı dillerinde yaşayan insanlar da tanık olacakları sarsıcı kötülük temsillerinden sonra kendilerine yeniden şunu soracaklar, ‘İnsan iyi midir? Kötü müdür?’ Bu, yeniden, kalabalıkların konuştuğu bir şüphe olacak, ‘Yoksa insanlar kötü müdür?’

Bu, yıkıcı, acı verici bir şüphe. Sadece insanın içine ortak hayatla ilgili korku saldığı için değil, bu soruyu soran da insan olduğu için. Korku ve şüphe karşılıklı ilişkileri ve bireyi böyle çürütücü bir döngü ile yıkar ve sonunda kötülüğü ilk kez kimin başlattığı unutuluncaya kadar insanlık bu çukurda yuvarlanır durur.

Daha kötüsü ise şu: ‘Yoksa insan kötü müdür?’ şüphesi insanı iyi ve kötü arasında kısır bir ikiliğin içine sıkıştırır. İkilikten düşünce çıkmaz, hayal çıkmaz, hikâye çıkmaz. Hikâye ikiliğin ötesinde başlar.”

İkiliklerin tartışıldığı tragedya çağından, insanın karmaşık öyküsünün sürekli yeniden karıldığı günümüze ulaşmış olan düşünceyi aynı ikiliye yeniden sıkıştırmamak için… Belki de bunca sert gerçeğin karşısında yazının ve kitabın sağladığı tek direnç noktası bu.

Ece Temelkuran’ın yazılarından derlenen bu kitap, yeni bağlamıyla kültürün, sanatın gerekliliğine ve yaşamsallığına ilişkin eşsiz bir fırsat.

Ece Temelkuran’ın Can Yayınları’ndaki diğer kitapları

Devir, 2015
‘Ağrı’nın Derinliği, 2016
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita, 2016
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, 2016
Dışarıdan / Kıyıdan Konuşmalar, 2016
Düğümlere Üfleyen Kadınlar, 2016
İçeriden / Kıyıdan Konuşmalar, 2016
İkinci Yarısı, 2016
Kayda Geçsin, 2016
Kıyı Kitabı, 2016
Muz Sesleri, 2016
Ne Anlatayım Ben Sana!, 2016