Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan “Avunamayanlar”, “Beni Asla Bırakma”, “Değişen Dünyada Bir Sanatçı”, “Gömülü Dev”, “Günden Kalanlar”, “Noktürnler”, “Öksüzlüğümüz” ve “Uzak Tepeler” kitaplarıyla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş bir okur kitlesi edinen Kazuo Ishiguro, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

1901 yılından bu yana İsveç Akademisi tarafından verilen ve edebiyat dünyasının en büyük onuru kabul edilen Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi belirlendi. 2017 Nobel Edebiyat Ödülü Kazuo Ishiguro’ya verildi. İsveç Akademisi, ödül gerekçesinde Ishiguro’yu, “büyük bir duygusal güce sahip romanlarında, dünyayla bir bağlantımız olduğu yanılsamasının altında yatan dipsiz uçurumu açığa çıkaran” bir yazar olarak tanımladı.

Ödül haberini aldıktan sonra yaptığı açıklamada Ishiguro, duygularını şu sözlerle paylaştı: “Bu, şaşırtıcı ve tamamen beklenmedik bir haber. Dünyanın değerlerinin, liderlerinin ve güvenliğinin belirsiz olduğu bir dönemde geldi. Umarım sahip olduğum bu büyük şeref, yaşadığımız dönemde iyi niyetin ve barışın gücünün artmasına küçük de olsa bir katkıda bulunur.”

İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Kazuo Ishiguro’ya verildiğinin duyurulması sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada yazarı şöyle tanımladı:

“Jane Austen ile Franz Kafka’yı karıştırırsanız, o zaman Kazuo Ishiguro’yu elde ederseniz. Bu karışıma biraz Marcel Proust ekleyin, sonra da karıştırın, ama çok fazla değil. O zaman Ishiguro’nun edebiyatını elde edersiniz. Ishiguro yüksek ahlak sahibi bir yazar, bakışları farklı yanlara kaymıyor. Ishiguro kendine özgü bir estetik evren yarattı.” Yazarın eserleri içinde en çok Gömülü Dev’i sevdiğini belirten Danius, Günden Kalanlar‘ın bir başyapıt olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkçedeki Eserleri

Uzak Tepeler (çev. Pınar Besen, YKY, 2012)

Değişen Dünyada Bir Sanatçı (çev. Suat Ertüzün, YKY, 2015)

Günden Kalanlar (çev. Şebnem Susam, YKY, 2015)

Avunamayanlar (çev. Roza Hakmen, YKY, 2009)

Öksüzlüğümüz (çev. Yasemin Ortwein, YKY, 2014)

Beni Asla Bırakma (çev. Mine Haydaroğlu, YKY, 2007)

Noktürnler – Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler (çev. Zeynep Erkut, YKY, 2015)

Gömülü Dev (çev. Roza Hakmen, YKY, 2015)