Arkas Koleksiyonu’nda yer alan Osmanlı saray halıcılığının devamı niteliğindeki nadide Kumkapı halıları, Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. 5 Ekim’de ziyarete açılan sergi 20 Aralık’a kadar devam ediyor.

Serginin açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Halı, Anadolu mirasıdır. Bizim insanımız o halıya değer vermiyorsa yabancılardan bunu bekleyemeyiz. Arkas Halı Koleksiyonu’nu ilk kez 2015 yılında İzmir’de, Arkas Sanat Merkezi’nde sergilemiştik. Bu sergi vesilesiyle bir kez daha sanatseverlerle paylaşarak bu nadide eserlerin anlaşılıp benimsenmesine katkıda bulunmayı, yeni bilimsel çalışmalara kaynak oluşturmayı ve ülkemizde halıcılığın yeniden eski parlak günlerine kavuşmasını diliyorum,” dedi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas/ Soldan üçüncü.

32 eserden oluşuyor

Anadolu halıları ve Osmanlı saray halıları olarak iki ana tema çerçevesinde oluşturulan Arkas Halı Koleksiyonu, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan döneme ait önemli örnekler içeriyor. Dünyada çok az örneği olan ipek Kumkapı halılarından oluşan bölümse İstanbul’da ilk kez Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor. Agop Kapucuyan’dan Zareh Penyamin’e, Tosunyan’dan Garabed Apelyan’a kadar Kumkapı halılarının öncü ustalarının emeğini yansıtan koleksiyon, 32 eserden oluşuyor.

2 ay boyunca ücretsiz gezebilirsiniz

Avrupa ve ABD’de müze ve özel koleksiyonlarda önemli sayıda örneği bulunan Kumkapı halıları, özellikle 1950’li yıllardan itibaren yurtdışındaki müzayedelerde sıkça gündeme geliyor. Üstün vasıflarıyla şöhret kazanan bu halılar, saray halıları ekolünün devamı ve türevi olmalarıyla öne çıkıyor. Örnekleri arasında Osmanlı Saray Halıları’nın ihtişamlı dönemini oluşturan 16. yüzyıl halılarının yakın benzerleri olduğu gibi, az farklı türevleri ve minyatür esprisinde, natüralist yaklaşım içerisinde ve hayvan figürlü İran tarzında olanları da bulunuyor.

Kumkapı halı tasarımcılarının yöntem olarak dönemlerine göre daha eski halıları örnek almaları ve ufak değişikliklerle klasik örneklerin türevi tasarımlar oluşturmayı tercih etmeleri, klasik dönem örneklerinin karakteristiğini devam ettiriyor. Kumkapı halıları ayrıca zengin desen paletinden seçme ürünler şeklinde çeşitlilik sergiliyor. Dokumada kullanılan gümüş iplik, bu halıların öne çıkan özelliği. Ayrıca ipek ve gümüşün birlikte kullanımı, halı yüzeyinde yüksek ve alçak yüzeyler oluşturulmasına imkân veriyor.

5 Ekim’de açılan sergiyi, 20 Aralık’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Adres:
Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Binbirdirek Mah. Atmeydanı Sok. No: 12
Sultanahmet/İstanbul