İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) 13 Ekim akşamı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek “Polonya Haftası Konseri”nde İdil Biret’e eşlik edecek.

İDSO DenizBank Konserleri’nde dünya çapında piyanist İdil Biret, 13 Ekim Cuma saat 20.00’da Aya İrini Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Usta piyanist müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Avrupa’nın önemli isimlerinden Polonyalı şef Marzena Diakun, Aya İrini’de…

Şeflik yarışmalarında ödülleri olan ve Polonya Kültür Bakanlığı’ndan “Üstün Başarı Ödülü” bulunan, son yılların en önemli kadın şeflerinden Marzena Diakun, İDSO’yu yönetecek. Özellikle Fransa Radyo Filarmoni Orkestrası’ndan sıklıkta davet alan Diakun, Polonya dışında Orta Avrupa ülkelerinde de konserler vermektedir.

13 Ekim 2017 Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki konserde icra edilecek eserler
• Frederic Chopin: Fa Minör Piyano Konçertosu
• Mieczyslaw Karlowicz : ‘Yeniden Doğuş’ Senfonisi Op.7

Usta Piyanist İdil Biret…

“Harika çocuk” yasasıyla Paris’te eğitim alan İdil Biret, Türkiye’den çıkan en iyi piyanistlerden biridir. İdil Biret, 1971 yılından beri “Devlet Sanatçısı”dır. Biret’in bugüne kadar seslendirdiği plak ve CD’lerin sayısı 80’i geçmektedir. Bunlar arasında plak tarihinde ilk kez komple proje halinde seslendirilen Beethoven/Liszt Senfonilerinin tamamı, Frederic Chopin’in bütün piyano eserleri, Johannes Brahms’ın bütün solo piyano eserleri ve konçertoları, Sergei Rachmaninoff’un bütün piyano eserleri yer almaktadır. Bunlar pek çok eleştirmenin hayranlığı ile karşılanmış ve sanatçının “çağımızın en önde gelen piyano ustalarından biri” olarak nitelenmesine yol açmıştır.

Müzikseverler İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konserlerine ait biletleri Biletix‘ten temin edebilirler.