Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri sayılan Man Booker Roman Ödülü’nü bu yıl, ilk romanı “Arafta” ile George Saunders kazandı. Saunders’ın Türkçede yayımlanmış altı kitabı daha bulunuyor.

DeliDolu Yayınları etiketiyle Amerika ile aynı anda Türkiye’deki okurlarla buluşan Arafta, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlu Willie Lincoln’ı kaybetmesinin ardından girdiği içsel serüveni, arka planda Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemdeki gelişmeleriyle harmanlayarak anlatıyor.

Zihin zorlayan kurgusu, özgün biçimi ve acıyı mizahi bir öge haline getirebilen üslubuyla Arafta ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor.

Man Booker Roman Ödülü Seçici Kurul Başkanı Baroness Lola Young, “Arafta”nın ödüle layık görülme gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

“Kazanan kitap, yeniliğiyle, yazım tarzıyla bir adım öne çıkıyordu. Jürilerden biri kitabı gökyüzünde patlayan havai fişeklere benzetti. Kitap; ölüm, yas, mahrumiyet gibi konulardaki düşüncelerimizi sorgulatıyor ve bunu yaparken kendi faniliğimizle, başkalarının ve özellikle sevdiklerimizin faniliğiyle barışmamızı sağlıyor.”

Man Booker Ödülü’nü geçmişte kazanan yazarlar arasında John Berger, Iris Murdoch, William Golding, Salman Rushdie, J.M. Coetzee, bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Kazuo Ishiguro ve Margaret Atwood gibi yazarlar da yer alıyor.

Çağımızın en etkileyici öykücülerinden biri olarak anılan ve 2013 yılında Time dergisinin “Dünyadaki En Etkili 100 Kişi” listesinde yer alan George Saunders’ın Türkçede tümü DeliDolu Yayınları tarafından yayımlanmış altı kitabı bulunuyor.

Arafta dışındaki tüm kitapları öykü türünde olan Saunders, Aralığın Onu adlı öykü seçkisiyle 2014 Folio Ödülü’nü kazanırken; 2002’de The New Yorker tarafından “40 Yaşın Altındaki En İyi Yazarlar”dan biri seçildi.